Брежани прави музей на открито при неолитно селище на 8000 години

Музей на открито ще има в неолитното селище Равен край село Брежани. За целта е изготвен проект, който включва и цялостна възстановка на историческия обект, който е на 8000 години. Ще се изгради и необходимата инфраструктура към мястото, което е уникално за България, защото е единственото запазено в автентичен вид, в района край него няма никакво друго строителство.
Археологът Петър Зидаров представи резултати от изследване с геофизични методи на неолитното селище. Проучването включва и други такива селища по поречието на река Струма. То дава яснота за домакинствата и разположението на сградите. За по-точна датировка и хронология на събитията в тях са необходими още разкопки на терен.
Раннонеолитното селище Равен все още крие много тайни, но пък предизвиква интереса на туристите. Първото селище е просъществувало около 200 години, но е унищожено от пожар, след което е изградено ново селище, което също е изпепелено от огнена стихия. Пожарите дават възможност в днешни дни археолозите да открият добре очертани къщи, както и предмети в тях, които разкриват живота на хората преди хиляди години. Те са отглеждали овце и кози, засявали са зърнени култури - ечемик и лимец.
Равен е най-високо разположеното раннонеолитно селище в региона. То е на кръстопът между долините на Струма и Места, както и на изхода на Кресненското дефиле, което прави мястото му стратегическо.

Община Разлог изгражда 500 метра водопровод и канализация за 50 домакинства
