Брежани прави музей на открито при неолитно селище на 8000 години

Снимка: Община Симитли
Снимка: Община Симитли

Музей на открито ще има в неолитното селище Равен край село Брежани. За целта е изготвен проект, който включва и цялостна възстановка на историческия обект, който е на 8000 години. Ще се изгради и необходимата инфраструктура към мястото, което е уникално за България, защото е единственото запазено в автентичен вид, в района край него няма никакво друго строителство.

Археологът Петър Зидаров представи резултати от изследване с геофизични методи на неолитното селище. Проучването включва и други такива селища по поречието на река Струма. То дава яснота за домакинствата и разположението на сградите. За по-точна датировка и хронология на събитията в тях са необходими още разкопки на терен.

Раннонеолитното селище Равен все още крие много тайни, но пък предизвиква интереса на туристите. Първото селище е просъществувало около 200 години, но е унищожено от пожар, след което е изградено ново селище, което също е изпепелено от огнена стихия. Пожарите дават възможност в днешни дни археолозите да открият добре очертани къщи, както и предмети в тях, които разкриват живота на хората преди хиляди години. Те са отглеждали овце и кози, засявали са зърнени култури - ечемик и лимец.

Равен е най-високо разположеното раннонеолитно селище в региона. То е на кръстопът между долините на Струма и Места, както и на изхода на Кресненското дефиле, което прави мястото му стратегическо. 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини