Коларовските бабугери - невиждана атракция на фестивала в Симитли

Снимки: Личен архив
Снимки: Личен архив

Сурвакарска дружина „Бабугери“ от петричкото село Коларово беше единствената гостуваща група от община Петрич, която си тръгна с две награди от 14-ия Фестивал на кукерските маскарадни игри „Симитлия – древната земя на кукерите“.

Страховитите „дзверове“ бяха отличени с 3-то място за „Най-добра маска за бабугер“, а Йорданка Карагогушева в ролята на „жених“ и „невестата“ Борислав Манов спечелиха плакета за „Най-оригинална младоженческа двойка“. От досегашните си участия в Симитли коларовци вече имат първо място за „Най-добра маска“, спечелена от Христо Мицков и първо място за „Най-добра гостуваща група“.

Димитрина Карагогушева, Стефани Точкова и петгодишния бабугер Николай Граминов предвождаха дефилето на групата. Тя наброяваше общо 48 бабугери и традиционни и съвременни персонажи. Публиката се дивеше на „двугърбата камила“ на Христо Мицков, Иван Марчев и „камиларя“ Мартин Льонов, „старата мечка“ Сотир Терзиев и младото „мечкарче“ Красимир Папудов, „дзверовете“ Костадин Костов, Димитър Терзиев, Димитър Чиликов, Димитър Гогов, Костадин Пасков, Георги Костадинов, Васил Николов, близнаците Петър и Павел Ръжданови, Петър Попов, Александър Чанков и „бабугерското“ семейство Силвия и Емил Нашкови и дъщеря им Мария.

Невиждана атракция за журито и публиката на препълнения стадион „Септември“ в Симитли беше пресъздаването на специфичния за село Коларово обичай „Свекърско оро“, с който някога са завършвали коларовските сватби. Обредната кулминация на ритуала е ритуалното запалване на шапката на свекъра и счупването на стомната на свекървата, който символизира предаването на „властта“ от старите на младите стопани на къщата.

Сценичната постановка, костюмите и реквизита на фолклориста и ръководител на групата Димитър Тренчев бяха реализирани от младите мераклии и партниращите им ветерани Мария Митова, Стоян Костов в ролите на свекървата и свекъра. Усещането за възкресяване на миналото се подсилваше и от вродения артистизъм и освободеното сценично поведение на „калиманата“ – кумата Цветанка Атанасова и „кальтатата“ – кумът Георги Марков, „подкумницата“ Петранка Митрева, „попа“ Стоян Карагогушеви „монахините“ – „сестра Величка“ и „сестра Анита“. Известната зурнаджийска група на Мичо от село Яворница пресътвори на сцената и извън нея неповторимата бабугерска интонационна среда и шеметен ритъм на коларовскитебабугери.

Фестивалният бивак на коларовци и тази година привличаше като магнит мало и голямо с подредените в шпалир маски, безбройните снимки с тях на почитателите, неспирното хоро, руйното вино, върлата ракия и апетитно димящата скара на майстор Вельо Граминов.

Кметът на село Коларово Атанас Гошев, секретарят на коларовското читалище „Яне Сандански – 1952“ Евгени Гоцков и ръководителят на групата Димитър Тренчев цял ден приемаха поздравления на почитатели и покани на партньори от близо и далеч за бъдещи участия и съвместни проекти. 

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
  1. riko
    TRADIQCIQ OSTANALA OT EZICHNICITE I SATANITE

Още новини