Резерватът Тисата е царството на дървовидната хвойна и обикновения тис
Резерват „Тисата“ е истински шедьовър на природата, разположен в предпланинските области на Пирин и Малешевска планина. Създаден е с цел опазване на уникална екосистема, този резерват приютява най-голямото находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в България.
Резерватът вече е на 75 години, обявен е за такъв още през 1949 г. под името „Тисова бърчина“. През годините територията му е разширявана и променяна няколко пъти. Сега той заема внушителна площ от 5835 декара, като над 98% от тях са горски територии. Разположен в землищата на село Горна Брезница и град Кресна, резерватът обхваща два сектора – източен и западен.
Едно от най-ценните богатства на „Тисата“ е дървовидната хвойна – реликтен вид с малоазиатски произход, който може да достигне височина от 15 метра. На места диаметъра на стъблата на старите дървета достига 1м, но често те засъхват. Другият вид, включен в Червената книга на Република България с категорията “застрашен”, е обикновеният тис (Taxus baccata). Той е вечнозелено, изключително бавнорастящо дърво, достигащо височина до 30 метра. В неговите иглици се съдържа алкалоидът таксин, който е отровен за човека и някои животни, ето защо носи името “отровачка”.
Резерватът е дом и на редки растителни видове като гръцка ведрица, южно лале и червена съсънка. „Тисата“ е не само растителен рай, но и убежище за 109 вида птици, 62 от които имат европейско природозащитно значение. Районът е обявен за орнитологично важно място и е част от мрежата „Натура 2000“.
Херпетофауната също е впечатляваща, като тук се срещат 11 от 16-те вида змии в България, включително редки видове като леопардов смок и котешка змия.
За да се запази крехката екосистема, човешката дейност в резервата е строго ограничена. Достъпът е контролиран, а придвижването става само по двете официално маркирани туристически пътеки. Резерватът се стопанисва и охранява от Национален парк „Пирин“.