Държавно безразличие и общинско безсилие мъчат здравеопазването в Сандански
Лекари, медицински шефове, общински съветници, кмет и протестиращи граждани напълниха залата за извънредната сесия днес на местния парламент в град Сандански, която не мина без напрежение, нападки и хули.
Заседанието бе свикано спешно след трагичния инцидент миналия вторник през нощта с родилката, която роди бебето си в линейката по пътя за Петрич, но то почина. Часове по-рано 30-годишната Валя Гогова посетила Спешния център, но дежурният фелдшер там преценил, че е рано за раждане, предписал болкоуспокояващо и върнал младата жена вкъщи. Трагедията предизвика протести и на близки на родилката, и на жители на Сандански. Те настояват за оставки на шефовете на МБАЛ „Югозападна болница“ в града и на Спешния център. И са категорични, че курортен център не може да въвежда ротационен принцип на хоспитализацията. Тъй като болницата има филиал и в Петрич, акушеро-гинекологичното отделение функционира по 15 дни в един от двата града във времето от 19,00 часа вечерта до 06,00 часа сутринта. Няколко проверки - от ЦСМП, РЗИ, Медицински одит и прокуратурата, ще установяват какво точно се е случило и има ли виновен. Резултатите се очакват тази седмица.
Протестиращите не спестиха вербалните атаки към присъстващите на сесията медици, чуха се и викове „Убийци“ въпреки многото охраняващи заседанието полицаи. Според хората е трябвало родилката да се насочи към приемния блок на санданската болница, където да се извика дежурен гинеколог, а не да се транспортира към Петрич.
„Заради всичко това, което се случва и сега, има опасност от напускане на фелдшери и лекари заради създалия се стрес на медицинския персонал, продиктуван от случая с починалото новородено“, заяви доктор Анил Бояпати, завеждащ филиал на Спешния център.
Най-големият проблем на здравеопазването в Сандански е липсата на лекари. Само в Спешния център те трябва да са 7, а в момента работят само двама.
В нощта на инцидента с починалото новородено спешният център е бил изключително натоварен. Работили са двама фелдшери и един специализант, който се е обучавал. Всички камери в района са свалени от органите на реда, които преглеждат записите, за да се установи какво точно се е случило в нощта на смъртта на новороденото бебе. Д-р Бояпати бе категоричен, че фелдшерът, който е придружавал родилката, не е бил пиян. Той вече е напуснал системата, тъй като е пенсионер, но бил помолен преди време да помогне на колегите си. След разигралата се трагедия е бил категоричен, че стресът ме у дошъл в повече.
Лекари споделиха, че двете болници са се обединили заради две причини – липса на достатъчно лекари и оптимизиране на разходите.
Кметът Атанас Стоянов също призна, че хроничният дефицит на кадри е най-големият проблем. „Този тежък инцидент показа, че нещо не е наред, трябва да намерим общо решение. Виновните трябва да бъдат наказани, но не бива да обиждаме лекарите. Общинските съветници на Сандански, Петрич, Струмяни и Кресна трябва да търсят решение на проблема, защото го дължим на самите себе си“, каза градоначалникът. Според него трябват сериозни инвестиции в здравеопазването.
Но нито една от четирите общини не може да си го позволи. В Сандански има готова наредба, която още не е приета, тя е за осигуряване на стипендии на бъдещи медици, за да работят след това в тукашната болница. Обмисля се да се дават и общински жилища на лекари, за да имат допълнителен стимул за работа в града.
Засега обаче няма конкретни решения, които да разсекат заплетения възел с проблемите в местното здравеопазване. Истината е, че такава е картината в почти всички общински центрове, които имат болнични заведения. Кметовете няма как сами да се справят с финансовата издръжка и обезпечаването на кадри. Според много от тях е крайно време държавата да обърне поглед към този огромен проблем, който касае най-ценното на всеки човек - здравето.