Акведукт от планина Беласица захранвал с вода Хераклея Синтика

Снимката е илюстративна, фото: Община Петрич
Снимката е илюстративна, фото: Община Петрич

Водопровод, който захранвал с вода античния град Хераклея Синтика, откриха археолози в местността Айдарица край петричкото село Митино. Живителната течност е прихваната от планина Беласица, където има доста водоизточници, за да може от нея да се ползват жителите на древното селище.

„Открихме фрагменти от тръби, чийто диаметър достига 22 см, а самите те са дебели 6 см. Те са били вкопани в материкова скала, под тях е направено нещо като легло от ломени камъни, който са споени с хоросан. Върху тях са поставили тръбите, които под наклон, гравитачно, са откарвали водата в Хераклея Синтика. Хванали сме водопровода в дължината на целия сервитут“, каза днес доц. д-р Иво Чолаков от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (БАН). Акведуктът се намира югоизточно от форума на античния град и е бил един от централните водопроводи. При разкопките е установено, че съоръжението е поне 40 метра.

Проучването в местността Айдарица започва заради сведения, че там е разположен южният некропол на античния град Хераклея Синтика.

Археолозите са открили в района и шест гроба, като пет от тях са разположени в посока юг-югоизток до стена в близост до акведукта. Предполага се, че тази стена огражда или самия некропол, или част от него. Очакванията на специалистите са да се открият още гробове, както и самия некропол. Антрополог ще проучи намерените гробници и ще предостави информация за пола на погребаните, както и за заболявания, ако са страдали от такива.

В откритите гробове са намерени лампа и стъклен съд, които ще насочат специалистите към конкретна датировка. Костите в гробовете са в много лошо състояние, което според него се дължи на факта, че пръстта, с която са били покрити, е силно киселинна или много алкална.

"Проблем е, че в местността Айдарица иманярите са направили земята като швейцарско сирене. Мястото прилича на лунен пейзаж, там иманярите търсят ценни предмети, които могат да продадат“, каза още доц. д-р Чолаков. Той допълни, че с екипа си ще бъдат пак на терен тук през пролетта на следващата година, за да продължат проучванията на гробовете и некропола.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини