Учени от България, Китай, Италия, Гърция и Сърбия участваха в конференция в ЮЗУ

Снимка: ЮЗУ
Снимка: ЮЗУ

Седмата балканска научна конференция „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“, организирана от Съюза на учените в България – клон Благоевград, се проведе в Университетски център "Бачиново" на Югозападния университет "Неофит Рилски".

Партньори на научното събитие бяха Факултетът по педагогика, Факултетът „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“, Факултетът по изкуствата, Регионалното управление на образованието – Благоевград, Регионалното управление на образованието – Кюстендил и Съюзът на ръководителите в системата на народната просвета – Благоевград.

Форумът премина под патронажа на ректора на ЮЗУ проф. д-р Николай Марин. В него взеха участие учени от Гърция, Италия, Сърбия, докторанти от Югозападния университет, както и млади изследователи от Китай.

Конференцията беше открита от доц. д-р Красимира Марулевска, председател на Съюза на учените в клон Благоевград. В словото си тя изрази увереност, че знанията, опитът и авторитетът на участниците в научното събитие ще допринесат за разкриването на важни проблеми и тенденции в сферата на научното познание.

От името на ръководството на Югозападния университет приветствие поднесе заместник-ректорът по образователните дейности – магистърски програми и продължаващо обучение доц. д-р Илия Недин. Той връчи и наградите на победителите в конкурса за най-добра публикация на млад учен за 2023 година, който беше обявен от Съюза на учените в България – клон Благоевград и Югозападния университет.

Сред официалните гости на събитието бяха деканът на Факултета по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Ваня Божилова, г-жа Мая Стойчева-Николова, началник на Районното управление на образованието в Кюстендил, проф. д-р Янка Стоименова, декан на Факултета по педагогика на Югозападния университет, деканът  на Факултета по изкуствата доц. д-р Валери Пастармаджиев.

Работата на конференцията започна с пленарна сесия, в която участниците имаха възможност да слушат доклада на проф. д.н. Вяра Гюрова, посветен на образованието и (не) устойчивото развитие на човечеството, на проф. Стефано Кобелло, представител на „Европейски полюс на знанието“ (Europole), който говори за иновациите в съвременното образование, на проф. Фотини Толуди от Аристотеловия университет в Солун, както и на проф. д.п.н. Яна Рашева-Мерджанова.

Научният форум продължи в четири секции, в които учените представиха своите проучвания в областта на икономиката и туризма, изкуството, културата и медиите, хуманитарните, педагогическите, природо-матаматическите науки и други направления.

Двудневната конференция завърши със заключителна дискусия на тема „Науката, изкуството и образованието в синергията на традициите и иновациите“.

За седма поредна година научното събитие с международно участие „Наука – образование – изкуство през 21-ви век“ даде възможност на учени от различни университети у нас и в чужбина да представят своите изследвания, а интересните дискусии доказаха още веднъж значимостта на конференцията като утвърден научен форум.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини