Училища в Благоевград спират отсъствията с бележка от родител в края на двата срока

Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Родители в Благоевград алармираха, че училища в града изрично забраняват отсъствията на децата им с бележка от тях в края на двата срока. Освен това децата са карани да подписват нарочни декларации, че две седмици преди финала на първия срок и 2 седмици преди финала на втория срок няма да отсъстват от учебни занятия.

„Детето ми е непълнолетно, учи в Езиковата гимназия. То няма как да подписва каквато и да е декларация. Защо им дадоха да отсъстват до 15 дни с родителска бележка, след като после им налагат ограничения кога да става това. Свидетели сме на поредната недомислица в образованието“, твърди благоевградчанин. Други родители, чиито деца са в други училища, също се оплакват от тези правила. „Ако се наложи да отсъства детето в края на учебната година, защо да не може да му се разреши? При положение, че оценките му са оформени, не виждаме причина за подобно ограничение“, казват те.

Оказа се, че почти всички училища в Благоевград са включили това в своя Правилник за дейността на учебното заведение. В Езиковата гимназия „Акад. Людмил Стоянов“ не може да се ползват тези 15 дни две седмици преди края на първия срок и две седмици преди края на втория срок. Причината е, че в този период от време се оформят оценките на учениците. Това важи и за повечето училища и гимназии не само в града и региона, но и в страната. Както и още едно ограничение - не може ученик да отсъства с бележка от родителите повече от 5 последователни дни. Всички тези решения са взети след указания на МОН, на синдикатите и на Съюза на работодателите.

„Винаги сме готови да направим изключение. Искам това да се знае от родителите. И сме правили такива изключения, когато се е налагало такова нещо и сме получавали заявления от родителите. Никакви декларации не подписват учениците, те слагат подпис на един лист, че са информирани за своите права и задължения. С това се удостоверява, че са били там, когато са им прочетени правата и задълженията“, заяви Тина Попова, директор на Езиковата гимназия.    

Същото правило е въведено и в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“. Там има и още едно - въпросните 15 дни са разделени поравно в двата срока /по 7,5 дни/, т.е. не може да се отсъства всичките 15 дни само в единия срок.

„Решенията за тези правила са на всяко едно училище, но в повечето те са въведени“, каза директорът на ПГСАГ - Мариана Митова.

Още миналата учебна година пък в Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ са въвели правилото, че две седмици преди края на учебната година не може да се отсъства с бележка от родител, сподели директорът Светлана Солачка.

Аргументите на ръководствата на учебните заведения заслужават уважение, но за пореден път родителите са объркани, защото се сблъскват с принципа „едната ръка дава, другата взема“. „За какво въобще направиха промяната, след като се налагат рестрикции. Да си беше останало старото правило - да се извиняват до 3 дни с бележка до класния и още до 7 дни с разрешение на директора на училището. Сега са 15 дни, но да не се вземат в определен период от време, да не са само в единия срок, да не са повече от 5 последователни дни, стана миш-маш всичко“, негодуват родители. Те допълват, че времето, в което децата са със семейството си, също е ценно. И не всичко е уроци и училище. 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини