Археолози проучват средновековна църква край Мелник, храмът може да стане атракция за туристите
Нови археологически проучвания започнаха вчера на средновековната църква „Света Богородица Живоносен извор“ край град Мелник. Останките на древния храм се намират в началото на пешеходния път за Роженския манастир, на около 200 метра от прочутата Болярска къща. Църквата е голяма базилика, а целта на изследването е да се установи хронологията и характеристиките на храма, да се укрепят рушащите се зидове и да се възстанови достъпът до историческия паметник. Проучването се ръководи от гл. ас. д-р Методи Златков от Националния археологически институт с музей при БАН, партньор в тази дейност е Археологически музей-Сандански.
Археолозите ще останат до края на този месец. Финансирането е осигурено от Министерството на културата. Те искат да изяснят мястото на тази църква в градоустройството на Мелник и значението ѝ в религиозния живот на града през вековете.
„Сега работим по западната част, за да разкрием входа на възрожденската църква и още части от средновековния храм. Откриваме останки от големи зидове, керамика, монети, кръстове, някои от тях са надгробни, фрагменти от средновековни стенописи. Храмът е на 5 метра от пътя Мелник – Рожен и може да стане туристическа атракция, тъй като тук идват много туристи“, заяви днес Методи Златков. Той се надява, че след пълното проучване държавата ще финансира реставрирането и консервирането на историческия обект, а след това и неговата социализация. Това обаче ще отнеме няколко години. Но археологът е категоричен, че тази църква трябва да бъде превърната в магнит за туристите.
Известно е, че след разоряването на Филипопол (Пловдив) през 1205 г. цар Калоян преселил като наказателна мярка в Мелник изменилите му тамошни ромеи. Повечето от тях са от гръцки произход, но има и такива с арменски произход. В края на 80-те години на миналия век известният историк и археолог професор д.и.н. Виолета Нешева работи на терен и разкрива част от руините на църквата, както и множество жилищни сгради, в които живеели аристократите на селището. Според едно от гръцките сказания храмът е построен от гръцки военачалник от арменски произход.
Църквата е една от над 70-те, с които е прочут в миналото Мелник и една от шестте, посветени на Божията майка според епитропски списък от края на XIX в. По това време е била действащ енорийски храм на историческия квартал „Армения“.
Само митрополитската църква в града е по-голяма от нея по площ. В арменския храм имало два реда колони по шест в ред и много хубав таван. Имала е женско отделение, което е било над страничния кораб. Ценностите от нея обаче били отнесени в Роженския манастир.