Такса смет от догодина скача 3-4 пъти, кметовете се чудят какво да правят

Снимка: Община Благоевград
Снимка: Община Благоевград

От 1 януари 2025 г. влиза в сила новата Наредба, отлагана години наред, по която ще се определя такса смет. Три са опциите пред общините в България, по които могат да изчислят ставката. Основният принцип ще е европейското правило "Замърсителят плаща повече". Това означава, че таксата за граждани и фирми ще е според количеството изхвърлени отпадъци, а не на база данъчна оценка на имота, както е сега. Всеки Общински съвет може да избере един от моделите за определяне на такса битови отпадъци - или на изхвърлени торбички, или на площ имот, или на брой ползватели на услугата в имота.

Всички кметове говорят за този нов модел на определяне на такса смет, но самите те признават, че няма как да се постигне справедливост. Освен това е много кратко времето за неговото въвеждане. Общините на практика са стигнали до под кривата круша, нямат никаква подкрепа от държавата, те сами трябва да вадят горещия картоф и хаосът е пълен. На всичко отгоре страната скача от избори в избори, за чиято организация са ангажирани общински чиновници. И те се чудят какво по-напред да правят – избори или Наредба за такса смет, или да обслужват гражданите и да вършат ежедневната си работа.

Макар че повечето от градоначалниците да казват, че ще се справят с това предизвикателство, на всички е ясно, че това по-скоро ще бъде мисия /не/ възможна.

Имат само три месеца, за да изработят въпросните Наредби, които трябва да се приемат от Общинските съвети, да преминат през обществено обсъждане и да се изчака законовият срок за евентуално съдебно обжалване. Съществува и хипотеза някой местен парламент въобще да не гласува новата Наредба. Какво следва при такава ситуация никой не казва на кметовете. Неяснотите и подводните камъни в целия този процес са безкрайно много. Община Благоевград най-вероятно ще се спре на варианта за брой ползватели в един имот.   

Това със сигурност няма как да е справедлив подход, тъй като всеки изхвърля различно количество боклуци. А Общината няма никаква база данни, върху които да стъпи, за да определи ставката за дадено домакинство. Не е ясно как ще се начислява налогът на новите сгради, които са построени наскоро, но още не са декларирани. Каква е гаранцията, че когато един собственик декларира, че в едно от жилищата му не живее никой, то това е истина. Кой ще проверява? Още по-проблематично ще е въвеждането на новите изисквания в ромската махала на град, където има много незаконни постройки и там живеят хора, които нямат адресна регистрация в града. Още повече, че тези обитатели почти не плащат данъци.

„Наясно сме, че новият модел не може да е справедлив, но ще търсим начин да е максимално балансиран“, призна кметът на Благоевград Методи Байкушев на провелата се вчера среща на Сдружението на югозападните общини.

Несъбраните приходи от такса смет от тези, които не плащат, отново ще се дофинансират от съответната община, а това означава едно – от всички нас, от нашите данъци. Едно е сигурно – че такса смет ще нарасне двойно, тройно, а може и четворно. Но все още тези изчисления се правят от общинските администрации. Още по-големи проблеми заради наложената нова Наредба има община Ихтиман.

„От трите начина за определяне на новата такса ние се чудим коя е по-малко неприложима. Защото имаме три ромски квартала със 7000-8000 жители. На база торбички няма да стане, на база кофи – също. Защото някъде превозните средства въобще не могат да влязат в махалите. Единственият вариант е на брой ползватели на даден имот. Хайде кажете как да ги преброим тези ползватели.?! Ще ги караме да пускат декларации ли, служебно ли ще им начисляваме таксите. Излиза, че това също е неприложима опция“, каза зам.-кметът Тони Кацаров.

Той беше категоричен, че общините не са готови. План-сметката за 2023 година е 2,7 милиона лева. Община Ихтиман транспортира 10 000 тона за депониране. 18 000 са жителите на общината. Неразплатени от миналата година са 520 000 лева. Дофинансирането от бюджета е 545 000 лева. Това е 1 милион лева недостиг в план-сметката за 2023 година. С тази реформа се разтоварват финансово юридическите лица и се натоварват физическите лица финансово, кой каквото друго ви казва, то това е лъжа, категоричен е Кацаров.

В трите ромски квартала на Ихтиман има едва 3% събираемост на данъците. Кацаров смята, че с новата Наредба ще се разтовари финансово бизнесът, ще се натоварят домакинствата, такса битови отпадъци ще стане непосилна за физическите лица.

Той разкри, че в момента общата събираемост е 70%, а се очаква тя да падне до 40%. Идва въпросът – разликата в план-сметката откъде ще дойде? От общинския бюджет – вместо да правим водопроводи, улици и други неща, всичко ще отива за покриване на сметката за такса битови отпадъци. Това е истината.  

Според зам.-кмета Наредбата е тривиална, с нищо не помага на общините, това е измиване на ръцете от страна на държавата само и само законът да влезе в сила.

„Ако минем на торбички, знаете ли какво ще стане в ромските квартали с нерегламентираните сметища, с които и сега не можем да се справим и почистването им струва десетки хиляди левове. Ако Общинският съвет не приеме Наредбата – нито по стария начин, нито по новия начин можем да облагаме. Юристите ще кажат, че това е нулева година за събиране на такса смет. Принципът е много хубав, европейски, съгласен съм, че този, който генерира отпадък, трябва да плаща, но да видим как реално ще го приложим“, каза още Тони Кацаров. Той подчерта, че десетилетия наред държавата неглижира проблема с ромските квартали - вкарването им в регулация, узаконяването на постройките в тях. А сега изведнъж им спуска с Наредба европейски модел за сметосъбиране. Познайте колко работеща ще е тази мярка в тези махали?! 

В момента в Ихтиман за един апартамент средно се плаща 100 лева такса смет, при новата Наредба този налог ще отиде на 400-500 лева. При събираемост от 70% -  още повече ще паднат приходите при високите ставки. Ако някой не плаща такса смет, общината може ли да откаже да събира отпадъците? Не може, защото това е услуга, а не е данък.

Сигурното е, че с новата Наредба такса смет ще стане непосилна за плащане за много хора. Много от тях няма да плащат, което пък ще намали приходите от тази дейност в общинските хазни. Няма да стане и по-чисто - за съжаление. И пак ще се завъртим в омагьосания кръг, в който общините ще дофинансират тази услуга и това пак ще е за сметка на съвестните данъкоплатци.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини