Поликлиниката в Благоевград се руши, става опасна за пациенти и медици

Сградата на бившата поликлиника се руши и става опасна за пациенти и медици. Собствеността там е смесена, затова трябва всички собственици да вземат мерки и да ремонтират постройката, преди да се е случил тежък инцидент. За проблема алармира преди дни общинският съветник Димитър Урдев. Днес казуса коментира и председателят на местния парламент Радослав Тасков. Той увери, че Община Благоевград трябва да е водещ двигател за ремонта на постройката, в която обаче най-голям дял има държавата.
Д-р Тони Даскалов, управител на „Медицински център I Благоевград“ ЕООД, уточни, че Общината притежава 22,5% собственост, държавата е с най-много - малко над 48%, а има и 19% частна собственост - доста лекари са закупили помещенията в сградата, там е и Спешният център.
Точно тази смесена собственост се оказва големият проблем за ремонта на постройката. Заради частната собственост Община Благоевград не може да кандидатства с проекти за финансиране. А тук става въпрос за милиони левове.
„От години поставям този въпрос пред кметовете на Благоевград. Но смятам, че само с намесата на държавата можем да решим този проблем. Фасадата наистина се руши, от нея падат големи мраморни плочи, които са лепени преди 40 години. Засега няма инциденти с хора, но не сме застраховани и това да се случи, ако не се предприемат спешни мерки“, категоричен бе пред „Илинден Прес“ д-р Тони Даскалов.
Друг проблем е, че никъде не могат да се намерят строителните книжа на сградата на някогашната поликлиника – нито в Общинска администрация, нито в държавен архив, нито в Министерството на здравеопазването. Някога постройката е вдигната за пристигането на дипломатическия корпус и най-вероятно въпросните книжа са някъде в столицата, а не в Благоевград. Това затруднява точните изчисления и изготвянето на количествено-стойностна сметка за ремонта на сградата. А тя е наистина в плачевно състояние - дограмите в общите части са стари, амортизирани са електрическата инсталация и ВиК инсталацията. Зимата в постройката е студено, няма как да се осигури нормално отопление в коридорите, от 24 години няма централно отопление. При студени зими водопроводните тръби замръзват, пукат се, това води до чести аварии. Допълнителна „язва“ на сградата е продължаващият ремонт на Спешния център, който трябваше да приключи през януари тази година.
„Покривът също на няколко места е компрометиран и тече. Последният ремонт се направи през 2011 година. Сега събрахме пари от лекарите и ще ремонтираме покрива. Но няма как само Община Благоевград и медиците, които се явяват частни инвеститори, да осигурим пари за ремонт на цялата сграда и отвън, и вътре“, каза още д-р Тони Даскалов.

Бъдещето на термопомпите въздух-вода и растежът на пазара през следващите години
