Свобода Бъчварова: Разривът между думи и дела винаги е робство
Днес си спомняме за Свобода Бъчварова. Родена е на 11.01.1925 година в Горна Джумая /Благоевград/. Тя остава трайна следа в българското кино и култура. Баща й Тодор Ангелов – Божаната е български анархист и антифашист, живял дълго време в Западна Европа. Той оглавява терористична група на Белгийската партизанска армия срещу нацистка Германия по време на Втората световна война. През 1943 година е заловен и осъден на смърт.
В началото на 50-те години на 20 век Свобода Бъчварова се завръща в България и става журналист във вестник „Работническо дело“. След 1956 година настъпва облекчаване на режима и културният отдел на вестника, чиято душа е Свобода, се превръща в трибуна на новите идеи, на новото мислене. По-късно тя започва работа в киното като редактор. Това са златните години на българското кино — 70-те и началото на 80-те години на миналия век.
Свобода Бъчварова се превръща в една от емблематичните личности за този културен ренесанс. Тя създател и ръководител на творчески колектив „Хемус“. Дава път на творбите на Георги Стоянов, Людмил Стайков, Вили Цанков, Методи Андонов, Христо Ганев и Бинка Желязкова. Съсценаристка, заедно с режисьора Георги Дюлгеров и актьора Руси Чанев, на легендарния филм „Мера според мера“, основан на нейната книга „Литургия за Илинден“.
От 1989 година Свобода Бъчварова живее в Бразилия при дъщеря си Елица. 2005 година президентът Георги Първанов я награждава по случай 80-годишния й юбилей с орден „Стара планина“. През 2008 година тя се завръща в България, за да представи своята трилогия „По особено мъчителен начин”, документална сага, проследяваща житейския път на баща й.
Свобода Бъчварова умира на днешната дата през 2012 година в Рио де Жанейро, Бразилия.