Фолклористът Костадин Динчев стана на 3 по 30 с обичта и признанието на десетки роднини и приятели
Admin
21/06/2024 11:44
Региона
0

Снимка: РБ "Димитър Талев"
Професор д-р Костадин Динчев чества вчера своя 90-и рожден ден в зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“-Благоевград. Пазителят на народната съкровищница и един от най-добрите изследователи на родния фолклор избра културната институция за своя личен празник, защото тук се чувства като у дома си и е сред хора, които са книголюбци и всеотдайни към своите читатели.
„Ставам не на 90 години, а на 3 по 30 години. Духът ми е в творческа младост. Благодаря на всички, които ме уважихте. Виждам моите най-близки хора от семейството ми, роднини, приятели, колеги, ученици, съграждани. Всички вие сте моето вдъхновение, за да не спирам да работя“, сподели развълнуваният творец и рожденик.
Елза Кресничка от отдел „Краезнание“, която бе водеща на събитието, припомни колко много време, енергия и знания е дал Костадин Динчев на академичния свят. Ученият над 30 години е преподавал в Югозападния университет, работил е 8 години в благоевградския музей, има стотици трудове и монографии.
След това дойде ред и за признанието към делото и творчеството му. Областният управител Георги Динев му връчи почетен плакет, от семейството си рожденикът получи шампионска купа, картина с неговия лик, нарисувана по снимка от представянето на биобиблиографията на Динчев в РБ „Димитър Талев“, както и торта. Неговите колеги от Филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“ го изненадаха с поздравителен адрес и подаръци, а зам.-ректорът Илия Недин връчи на именития фолклорист поздравителен адрес от името на ректора проф. д-р Николай Марин. В.и.д. директор на библиотеката – Емилия Малешевска, му подари картина на любимия му Мелник, където е бил кмет. Тя му връчи и благодарствено писмо с пожеланието още дълги години да върви уверено по необятния път на науката.
Всички присъстващи в зала „Изкуство“ изгледаха филма „Водици“ на БНТ-Благоевград, който представя уникален народен обичай. Той е открит и изследван от професор Динчев - всепризнат възродител на традиции и народни обичаи в Пиринския край.
„Обичаят „Водици“ представлява женска инициация, която наподобява лазаруването. На Йордановден жените се събират в дома на една от по-възрастните, която припомня на останалите какви песни трябва да пеят, когато влезнат в къщите, за да поздравяват стопаните на Ивановден. На следващия ден рано сутринта започва ѝ обикалянето на цялото село“, разказа професор Динчев, който е Почетен гражданин на Благоевград и носител на орден „Стара планина" - втора степен, за заслуги в областта на културата.
Нека все така рожденикът държи високо апостолския жезъл на фолклористиката, на народните традиции и обичаи! И да дава още много години приноса си за родната наука!

Свещеници ще отслужат водосвет за здраве край 33-метровия кръст над Благоевград

Село Илинденци чака стотици гости от Пиринско на своя тридневен събор
Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.