Направиха сребърен медал с древна театрална маска от Хераклея Синтика

Направиха сребърен медал с древна театрална маска от Хераклея Синтика

Впечатляваща керамична театрална маска от II-III век, намерена при разкопки в древния град Хераклея Синтика и експонирана в музея, е изобразена върху сребърен медал. Медалът бе показан за първи път по време на официалното откриване снощи на древното селище след успешно реализиран проект по реставрация и консервация на историческия обект.

С медала, наречен „Театрална маска – Античен град Хераклея Синтика” и изработен от българския частен монетен двор „Булминт“, се поставя началото на колекция от сребърни медали с изображения на емблематични артефакти от античния  град.

Първият медал е с диаметър 32.5 мм и е отсечен от 15.55 г чисто сребро с проба 999.9 във висше мат-гланцово качество – най-високото в съвременното монетосечене и най-характерно за колекционерските продукти на „Булминт“.

Идеята е на Община Петрич и „Булминт”, разработена и реализирана от дизайнерите на частния монетен двор. На аверса е пресъздадена театралната маска, обрамчена от флорални орнаменти, идентични с тези на изящно декорираните коринтски капители на колоните от форума на древния град.  Реверсът изобразява логото на историческия обект „Античен град Хераклея Синтика“ – стилизиран портрет на митичния герой Херакъл, чието име носи селището.

Тиражът на медала е ограничен – 100 броя, и ще може да се купува от обекта през следващия месец.

Разкриването на древния град Хераклея Синтика, дом на тракийското племе синти, резиденция на Филип II Македонски и впоследствие римски полис, е една от големите мистерии в българската археология. В продължение на два века точната му локация е предмет на разисквания. Едва през  2002 г. доц. д-р Георги Митрев, настоящ ръководител на Катедра „История и археология“ към Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, превежда новооткрит латински надпис, с който се доказва, че Хераклея Синтика е локализирана именно до село Рупите край Петрич.

Разкопките започват през 2007 г. и продължават и в момента, а вчера археологическата общност отбеляза официалното откриване на културния обект.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини