Благоевградски фармацевт алармира за софтуерен проблем в НЗОК, не му признават рецепти за 40 000 лева

За проблеми в търговията на дребно с лекарствени продукти алармира благоевградският дългогодишен фармацевт Димитрий Тюлеков. Според него софтуерен проблем при верификацията в НЗОК спира плащането към аптеките по определени рецепти. А това може да доведе и до фалити на заетите в бранша.
"С колегите подготвихме и декларация, че ако проблемът не се реши, има опасност някои от нас да прекратят своите договори с НЗОК и населени места да останат без обслужване по Здравната каса", каза днес Димитрий Тюлеков.
От 1 април аптеките са длъжни да верифицират лекарствата, които постъпват при тях и които след това дават на пациенти. Тук става въпрос за медикаменти, които се плащат 100% от НЗОК - скъпоструващи лекарства за редки и тежки заболявания. Здравната каса засича подадените данни от фармацевтите, но от Българската организация за верификация на медикаменти се получава грешна информация.
"Връщайки информацията от организацията за верификация на лекарствените средства, излиза, че за 1 минута съм верифицирал един и същи флакон 44 пъти. При нас в програмата показва нормална верификация. Смятам, че при засичането са гледали продуктовия код, който е един и същи, но не са гледали серийния номер, който е различен. Защото в случая става въпрос за 44 различни флакона с различни серийни номера, а не за един и същи флакон. Един от тях струва 900 лева, това означава, че Здравната каса отказва да ми плати 39 600 лева”, каза още благоевградският фармацевт. Той се надява, че след предприетите действия от Регионалната фармацевтична колегия в Благоевград проблемът ще бъде решен. Но най-важно е да няма подобни казуси, а това може да стане с изчистване на грешките при верификацията на лекарствата.
Фармацевтът Константин Качулев допълни, че са информирани всички институции. И предупреди, че аптеките отказват повече да работят безплатно, защото се получава така, че НЗОК казва: „Вие нямате право на надценка”, а НАП казва: „Вие дължите ДДС”.

Президентът Румен Радев наложи вето върху Закона за насърчаване на инвестициите
