Историкът Димитър Гилев: Много са българите, които предават Васил Левски, не е само поп Кръстьо

Снимки: РБ
Снимки: РБ "Димитър Талев"

Емоционална среща, посветена на велики личности и велики победи на българската армия, се проведе вчера в зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“-Благоевград. Двама млади и родолюбиви учители по история - Димитър Гилев от Свиленград и Стефан Стефанов от Чирпан, вдъхновиха присъстващите, изпълнили залата, със своите разкази и с исторически факти, които не са написани в учебниците. Допълнителен колорит на събитието придадоха двама представители на Регионален клуб "Традиция", които бяха с униформи - едната бе досущ като тази на Васил Левски, а другата - на войник от Балканската война.

Гилев говори за безспорно най-почитаната историческа личност на България - Васил Левски, и даде отговори на много въпроси за живота и делото на Апостола на свободата.

„За мен Васил Левски е най-добрият българин, той е необятен, връх в българската история. За съжаление Дякона не е представен достойно в учебниците, кощунство е за българското образование Васил Левски и Христо Ботев да се изучават само в един урок“, сподели Димитър Гилев.

Историкът разкри любопитни случки от ученическите години на Левски, като подчерта, че е бил най-успешният ученик сред връстниците си, след това продължи с монашеството, учителството, легионерството и четничеството на българския национален герой.

Учителят отдели особено внимание и на залавянето на Апостола на свободата, и на процеса срещу него. Гилев бе категоричен, че не само поп Кръстьо предава Левски, а това правят много наши сънародници – като се започне от Димитър Общи и се стигне до четиримата българи, които са в следствената комисия, издала смъртната присъда на великия българин.

Колегата му Стефан Стефанов пък върна събитията към Балканската война, когато петмилионна България и нейната армия карат империи да треперят от мощта на генералите, офицерите и войниците ни. По онова време доста чужди експерти определят българската армия като най-добрата в Европа, тя печели едни от най-невероятните военни победи при Булаир и Одрин, българи са тези, които провеждат първия военен полет със самолет.

„Днес изоставаме 110 пъти от нашите предци, които са имали възрожденско възпитание, за тях отечеството е било над всичко, вярвали са в националния идеал и са давали живота си за своята родина. В хода на войната са се записали за участие в армията ни над 700 000 души. С непоколебим дух и вяра са завоювани велики военни победи благодарение на знаменити пълководци и храбри войници“, изтъкна учителят по история.

Според него всички по време на Балканската война заслужават нашето уважение и почит – и народът, и войниците, и генералите, и дори политическият елит въпреки допуснатите грешки.

Димитър Гилев и Стефан Стефанов бяха категорични, че днес трябва да вземем пример от предците си, да се наблегне на възпитанието в семействата, да се заложи на просветата на младите. За да познават подрастващите историята ни, за да имат самочувствието на българи, наследници на велики личности.

„Нужна ни е кауза, около която да се обединим. Да сме наясно с историята си, защото сме слаби, ако не знаем историята си. Историята ни дава гръбнак и съзнание. Така ще се родят истински лидери на народа ни - когато има правилно образование и просвета“, увериха двамата историци.  

В.и.д директор на Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Емилия Малешевска, връчи на Димитър Гилев и Стефан Стефанов благодарствени писма с пожеланието все така да обичат историята и да продължат да вдъхновявате и разпалват нейния пламък сред учениците си.

                                        Историци-Левски и война (2)

                                       

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини