Историкът Димитър Гилев: Много са българите, които предават Васил Левски, не е само поп Кръстьо
Емоционална среща, посветена на велики личности и велики победи на българската армия, се проведе вчера в зала „Изкуство“ на Регионална библиотека „Димитър Талев“-Благоевград. Двама млади и родолюбиви учители по история - Димитър Гилев от Свиленград и Стефан Стефанов от Чирпан, вдъхновиха присъстващите, изпълнили залата, със своите разкази и с исторически факти, които не са написани в учебниците. Допълнителен колорит на събитието придадоха двама представители на Регионален клуб "Традиция", които бяха с униформи - едната бе досущ като тази на Васил Левски, а другата - на войник от Балканската война.
Гилев говори за безспорно най-почитаната историческа личност на България - Васил Левски, и даде отговори на много въпроси за живота и делото на Апостола на свободата.
„За мен Васил Левски е най-добрият българин, той е необятен, връх в българската история. За съжаление Дякона не е представен достойно в учебниците, кощунство е за българското образование Васил Левски и Христо Ботев да се изучават само в един урок“, сподели Димитър Гилев.
Историкът разкри любопитни случки от ученическите години на Левски, като подчерта, че е бил най-успешният ученик сред връстниците си, след това продължи с монашеството, учителството, легионерството и четничеството на българския национален герой.
Учителят отдели особено внимание и на залавянето на Апостола на свободата, и на процеса срещу него. Гилев бе категоричен, че не само поп Кръстьо предава Левски, а това правят много наши сънародници – като се започне от Димитър Общи и се стигне до четиримата българи, които са в следствената комисия, издала смъртната присъда на великия българин.
Колегата му Стефан Стефанов пък върна събитията към Балканската война, когато петмилионна България и нейната армия карат империи да треперят от мощта на генералите, офицерите и войниците ни. По онова време доста чужди експерти определят българската армия като най-добрата в Европа, тя печели едни от най-невероятните военни победи при Булаир и Одрин, българи са тези, които провеждат първия военен полет със самолет.
„Днес изоставаме 110 пъти от нашите предци, които са имали възрожденско възпитание, за тях отечеството е било над всичко, вярвали са в националния идеал и са давали живота си за своята родина. В хода на войната са се записали за участие в армията ни над 700 000 души. С непоколебим дух и вяра са завоювани велики военни победи благодарение на знаменити пълководци и храбри войници“, изтъкна учителят по история.
Според него всички по време на Балканската война заслужават нашето уважение и почит – и народът, и войниците, и генералите, и дори политическият елит въпреки допуснатите грешки.
Димитър Гилев и Стефан Стефанов бяха категорични, че днес трябва да вземем пример от предците си, да се наблегне на възпитанието в семействата, да се заложи на просветата на младите. За да познават подрастващите историята ни, за да имат самочувствието на българи, наследници на велики личности.
„Нужна ни е кауза, около която да се обединим. Да сме наясно с историята си, защото сме слаби, ако не знаем историята си. Историята ни дава гръбнак и съзнание. Така ще се родят истински лидери на народа ни - когато има правилно образование и просвета“, увериха двамата историци.
В.и.д директор на Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Емилия Малешевска, връчи на Димитър Гилев и Стефан Стефанов благодарствени писма с пожеланието все така да обичат историята и да продължат да вдъхновявате и разпалват нейния пламък сред учениците си.