Благоевград ще получи 10 млн. лв. за проекти от държавата, Разлог - 25 млн.лв.

Снимка: Пресцентър
Снимка: Пресцентър

За първи път с проектобюджета за 2024 г. е ясно разписано какви пари за капиталови инвестиции се дават на общините и точно по какви проекти. Финансовият министър Асен Василев заложи в бъдещата рамка 1 млрд. лв. за общински проекти, а след натиск от страна на ГЕРБ бе публикуван и списък с детайли колко пари за коя община ще отидат. Те са на база подадените от самите общини проекти към финансовото министерство и то в доста бърз порядък – едва за няколко дни местната власт изпрати искане за финансиране на проекти на обща стойност 1.9 млрд. лв.

Детайлна справка на Economic.bg в списъка показва интересни данни. В общи линии голямата част от проектите са за пътни ремонти, следвани от ВиК инвестиции и други.

Най-много пари иска Пловдив. Градът под тепетата с новия кмет на ГЕРБ Костадин Димитров е подал проекти за близо 100 млн. лв., като в тях влиза и финансиране с 42 млн. лв. от бюджета за стадиона на Локомотив Пловдив, както и 34 млн. лв. за стадиона на Ботев Пловдив. Около 20 млн. лв. общината иска и за реконструкция за „Голямоконарско шосе“.

На второ място е Столична община, която изисква претенции за 66 млн. лв. Тя иска тези пари за ремонти на улици, изграждане на спортни зали към две училища и разширяване на детски градини.

Третата община, която е подала проекти за най-висока сума, е Перник. Новият стар кмет Станислав Владимиров, който се отцепи от БСП и бе подкрепен от ГЕРБ, е подал проекти за малко над 35 млн. лв. Повечето от тях са за реконструкция на пътната мрежа.

Очаквано големите общини са изпратили искане за финансиране на повече и по-скъпи проекти. В това число влиза Бургас с новия стар кмет от ГЕРБ Димитър Николов, който иска 22 млн. лв. Областният град обаче е задминат от Севлиево и Разлог, които са заявили проекти за съответно 30 и 25 млн. лв. И на двете общини кметовете са на ГЕРБ – Иван Иванов и Красимир Герчев.

От областните градове Сливен със стария кмет на ГЕРБ Стефан Радев също иска по-значителна сума – 21 млн. лв., а Габрово – също със стария кмет на ГЕРБ Таня Христова – 20 млн. лв.

Дунавският град Лом с кмет на ГЕРБ Цветан Петров пък е заявил финансиране по проекти за 17 млн. лв., колкото за сравнение искат и областни градове като Стара Загора (Живко Тодоров, ГЕРБ), Пазарджик (Тодор Попов, „Продължаваме промяната“), Шумен (Христо Христов, БСП) и Разград (Добрин Добрев, БСП). Кърджали (Ерол Мюмюн, ДПС) пък заявяват финансиране за 16 млн. лв. за „основен ремонт на улици“, без да са упоменати точно кои участъци.

На ниво по-малки общини също има изненади. Например русенската Ветово (Мехмед Мехмед, ДПС, с 10 хиляди жители) е заявила финансиране за 10 млн. лв. – главно за пътни ремонти. Силистренската община Главиница (Неждет Джевдет, ДПС, 9 хиляди жители) също е заявила финансиране за 10 млн. лв., където също парите са основно за пътни ремонти.

Русенската община Иваново (Георги Миланов, ГЕРБ, 7600 жители) пък иска финансиране за 10 млн. лв. Подобна е и ситуацията с русенската Две могили (Божидар Борисов, ГЕРБ, 7 хиляди жители), която заявява финансиране за 6.4 млн. лв. 

За сравнение, около 10 млн. лв. за инвестиции искат Благоевград (Методи Байкушев, „Продължаваме промяната“). Близо 9 милиона за инфраструктурни проекти очаква от държавата община Симитли, община Кресна очаква финансиране от близо 15 милиона лева, Струмяни - 3 милиона лева, Петрич - 9 милиона лева, Сандански - 5 милиона лева, Гоце Делчев - 4,5 милиона лева, Гърмен - 4 милиона лева. 

Две от най-малките общини в България – с население около и под 2000 души – Антон (Андрей Симов, независим) и Алфатар (Янка Господинова, ГЕРБ) – пък заявяват финансиране за по 6 млн. лв.

Справката показва още, че туристическият Банско (Стойчо Баненски, ГЕРБ) например също е заявил по-голямо финансиране от 15 млн. лв. – главно за пътища. В съседство Разлог (Красимир Герчев, ГЕРБ) пък иска 25 млн. лв., като половината от сумата е за нова спортна зала в града.

 

Според заложената методология в проектобюджета общини с над 180 000 души могат да предложат проекти на стойност до 100 млн. лв., общини, категория 1 – до 50 млн. лв., за останалите категории лимитите са съответно 30 млн., 15 млн., 10 млн., 6 млн. лв. Правителството твърди, че няма да отхвърля проекти, ако са в рамките на този лимит и имат съответните документи – разрешение за строеж или виза за проектиране.

Списъкът може да претърпи промени между двете четения на законопроекта за бюджета.

Общините ще имат време да подадат проекти и след приемането на бюджета, като е предвидено списъкът да бъде преразгледан еднократно от парламента до 1 март догодина.

Източник: economic.bg

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини