Преброяването от 2021 г. регистрира значителен спад в числеността на населението във всички области, в това число и в столицата, а пандемията доведе до повсеместно влошаване на естествения прираст в резултат на значителния ръст на смъртността.
Почти двойна е разликата в заплатите между областите в страната. В София средната през третото тримесечие на 2023 г. доближава 2700 лв., докато възнагражденията във Видин, Кюстендил, Благоевград, Силистра и Хасково са около 1300 лв. на месец. Това показват данните от новото издание на регионалните профили на развитие, които се изготвят вече 10 години от Института за пазарна икономика.
Относително високо – около 1800 лв. месечно, е заплащането в София-област, Варна, Стара Загора и Враца, като в последните две значителна роля за това има енергийният сектор.
Областите с най-висок ръст на годишна база са по-скоро със средно заплащане. Такива са Русе, където средната заплата има годишен ръст от 16%, и Пазарджик, където е 14%. Единствените изключения в случая са Габрово, където годишното повишение е 6%, и Силистра, където средните заплати са пораснали с 4% на годишна база и на практика са почти равни на годишната инфлация за същия период, показват данните.
Като цяло обаче в България се наблюдава възстановяване на регионалните пазари на труда през 2022 г., които се подобряват с бързи темпове след шока по време на пандемията. В 24 от 28-те области се наблюдава увеличаване на коефициента на заетост на хората в активна възраст.
В няколко области например заетостта вече надвишава и нивата от предкризисната 2019 година, която беше рекордна за развитието на пазара на труда. В столицата например заетостта в момента достига 77,9%, във Варна – 77,2%, в Стара Загора – 75%. Варна отбелязва и най-голямото повишение на заетостта спрямо 2019 г. – с цели 7,6 пункта, като за разлика от повечето области при нея нямаше и видими спадове в хода на пандемията и локдауните.
С над 70% заетост вече са и областите Велико Търново, Габрово, Кюстендил, Русе и София-област. Заетостта в икономически по-слабо развитите области обаче остава ниска – в Монтана и Силистра тя е 56% сред населението в трудоспособна възраст, в Разрад – 60%, в Сливен и Враца – 61%.
Продължава да се наблюдава засилена мобилност на работната ръка в България. В един от областните градове – Перник, почти около 40% от активното население работи в столицата.
Демографията също остава сериозен проблем и тя е сред най-сериозните средносрочни предизвикателства пред регионалното развитие
Преброяването от 2021 г. регистрира значителен спад в числеността на населението във всички области, в това число и в столицата, а пандемията доведе до повсеместно влошаване на естествения прираст в резултат на значителния ръст на смъртността.