Капитализация на резултатите от проекта "Агро-Туристическа Бизнес Академия" - три успешни дни в Солун

Солун, градът на културния блясък и неповторимата гръцка кухня, беше домакин на тридневна конференция за капитализацията на резултатите от проекта "Агро-Туристическа Бизнес Академия - Система за Подкрепа на МСП". Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Програма Interreg V-A Гърция-България 2014-2020. Събитието привлече туристически и ХОРЕКА експерти, предприемачи и последователи на агро-туризма от Гърция и България.
Първият ден беше посветен на семинар за туризма в трансграничния регион. Участниците бяха приветствани от председателстващия търговската мисия на България в Солун, г-н Владимир Инков. Представен беше изключително успешния проект “СОС за застрашени сортове лозя в трансграничния регион”, който бе финансиран в рамките на Програмата за сътрудничество "Интеррег V-A Гърция-България 2014-2020". Забележителните резултати бяха представени от лектора Светла Тонашка, експерт по управлението на проекта. Участниците имаха възможност да обсъдят възможностите за развитие на туризма и агро-туризма, в контекста на характерните специфики на региона и най-вече уникалността на местните сортове лозя. Представени бяха резултатите от ДНК анализа на местните сортове лозя, сходствата и различията на сортовете, постигнатите резултати на институционално ниво.
Вторият ден беше основният акцент на конференцията и предложи обширна програма. Откриването на събитието беше официално с приветствени речи от г-н Антон Марков, Генерален Консул на Република България в Солун, г-жа Десислава Дончева, координатор на проекта, г-жа Афродити Льольо и г-жа Галина Георгиева, представители на Управляващия орган и Съвместния секретариат на Интерег VI-A "Гърция – България 2021-2027." Участниците получиха обширна информация от презентации и доклади, които обхващаха теми като икономическите отношения между България и Гърция, възможностите за бизнеса в новия програмен период, устойчивите винарни и успешния опит в областта на виното и туризма в България.
Кулминацията на деня беше виненото изложение, където участниците имаха възможност да се насладят на изключителни вина от шест винарни - три български (Better Half, Chateau Copsa, Lozenitsa 2018 Ltd) и три гръцки (Vaeni Naosa, Panagiotidis Winery, Georgiadis Canteen). Това събитие показва сътрудничеството и иновациите в сферата на виното между двете държави.
Третият ден предложи промоционален туристически тур, като демонстрация на постигнатите резултати по проекта. Участниците посетиха две от местни винарни в региона - Panagiotidis Winery и Domaine Florian. Посещенията предоставиха ценни научни и културни изживявания и възможност за интеракция с представителите на винената индустрия.
Тази конференция беше още едно доказателство за важността на сътрудничеството и знанието в областта на агро-туризма, био-вино туризма и нищовите туристически продукти между България и Гърция. Тя не само насърчава тези индустрии, но и спомага за подкрепата на малките и средните предприятия в трансграничния регион.
Проектът е финансиран по Програма ИНТЕРРЕГ V-A Гърция – България 2014-2020 и се осъществява с участието на Сдружение "Евроинтегра",Сдружение „Просперитет и развитие за България“ и „Agrientrepreneurship от Солун.
За повече информация за проекта и контакти с нас можете да посетите сайта на проекта на адрес: http://agrotouracademy.eu/
Проектът "Агро Бизнес Академия" се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие и националните фондове на участващите страни в рамките на Програмата за сътрудничество "Интеррег V-A Гърция-България 2014-2020".
Съдържанието на този материал е изцяло отговорност на Сдружение Евроинтегра и не отразява гледните точки на Европейския съюз, участващите страни, Управляващия орган или Съвместният секретариат.

Бомбардираха гръцката църква в Газа, жени и деца под развалините
