Форум дава отговори за водещото място на Банско като културен и просветен център през Възраждането
Интересен форум в град Банско ще даде отговори на важни въпроси, свързани с развитието на населеното място през Възраждането, с неговото челно място в остояване на българския дух и за интелектуалния потенциал на града под Тодорка по онова време.
Наследници сме на необикновено богато културно-историческо наследство, което само по себе си е една загадка. Тя се съдържа във въпроса: Как тъй през Българското възраждане Банско се превръща в културен и просветен център на народността ни и на нейния духовен кипеж, по какви пътища се стига до създаване на книжовна и художествена школи, откъде черпят своя исторически и интелектуален потенциал Паисий Хилендарски, Неофит Рилски и още много просветени банскалии между ХVІІІ и ХХ век?! Нима този бляскав период няма своята предистория?! И ако има, как се разкрива тя, по какъв начин се разбулват мистериите на древността?!
Отговорите на някои от тези въпроси ще бъдат дадени от участниците във форума „Банско – портал във времето“, който ще се проведе на 31 август в курортния град.
Събитието е в памет на Владимир Баряков – дългогодишен музеен специалист и археолог, поставил началото на археологическите проучвания в региона. Провежда се по идея на Програма „Произведено в България“ с активното съдействие на община Банско и Музейния комплекс в града.
ПРОГРАМА
- Светла Барякова – „За Банско“
- Д-р Катя Меламед – „Банско: началото“
- Проф. Румяна Конева – „Банско – средище на нашето общуване със света“
- Д-р Веселин Хаджиангелов – „Размяната на мобилни изложби между Самоков и Сараево – търсене на международна интеграция и общото културно – историческо минало на Балканите“
- Арх. Людмил Леонидов – „Банските къщи – крепости“
Кафе пауза
- Д-р Светла Петрова – „Приказка за „Безименния град“
- Светлана Дяконова – Арсен – „За името на „Безименния град“
- Д-р Светла Петрова – „Ситан кале – пътна станция и митнически пост между провинциите Тракия и Македония“
- Илиян Бучков – „Божият народ“
- Иван Лишков – „ Древни иновации и съвременни биотехнологии, съвместно - благодарение на археология и научни интердисциплинарни изследвания“
Начало: 13:00 часа
Място: Тържествена зала на читалище "Никола Вапцаров".