Осем църкви в община Симитли посрещат с водосвет и курбани за здраве Илинден

Снимка: Община Симитли
Снимка: Община Симитли

На 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия - един от най-великите измежду старозаветните праведници. Почитаме светеца, който е покровител на светкавиците и гръмотевиците и пази реколтата на стопаните от пожари. Свети Илия носи дъжд и влага, и закриля живота. В народните представи той препуска по небето със златна колесница, от която изпраща огнени стрели.

Денят на свети пророк Илия е сред най-почитаните от българския народ празници. Няма църква в страната, в която да не се отслужва тържествена света литургия. Осем православните храмове в община Симитли носят името на пророк Илия, украсяват се с неговата икона, а християните търсят небесното му покровителство.

Илинден е най-големият празник на едно от най-красивите и дълги села в община Симитли - село Градево. Храмът „Св. Илия“ в селото е един от най – старите молитвени домове в симитлийското. Църквата е построена през 1847 година. В архитектурно отношение представлява каменна трикорабна псевдобазилика с нартекс и женска църква над него. На западния и южния свод има барелефи с дракони. Интериорът е дело на четирима зографи. В олтара и по холкела на централния кораб има 36 сценописни сцени и фигури, дело на неизвестен зограф, които оцеляват при земетресението от 1904 година. Иконостасът е рисуван и има високохудожествена позлатена резба по венчилката, царските двери и кръжилата. На цокълните табла има осем сцени от Шестоднева в елипсовидни медальони. Над царските двери има три резбовани разпятия с дракони. Осемте царски икони са от 1849 година – дело на неизвестен зограф. За празника ще се отслужи празнична литургия, ще се благослови курбан - за здраве, ще има празнична програма.

Празникът Илинден носи и друг знак, не по-малко огнен - Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година. Това е една от най-пламенните и трагични истории в историята на страната ни по време на турското робство, тежка последица от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война.

Осем православни и свети места в община Симитли канят жителите и гостите на община Симитли да се присъединят към тържествените литургии, водосвет и курбан - с почит към св. Илия, а така също - да се почете паметта на загиналите в Илинденско- Преображенско въстание.

 

Програма:

15 ЮЛИ /събота/ - ИЛИНДЕН:

12:30 Ч. - КУРБАН, С. ЖЕЛЕЗНИЦА;                                         

16 ЮЛИ /неделя/ - ИЛИНДЕН:                                   

12:00 Ч. - ЛИТУРГИЯ И КУРБАН, С. БРЕСТОВО;                                  

20 ЮЛИ /четвъртък/ - ИЛИНДЕН:

12.00 Ч. - С. СУХОСТРЕЛ;

12:30 Ч. - С. ПОЛЕНА, М. „ШИРИНАТА“,

12:30 Ч. - С. БРЕЖАНИ, М. ПРИСАДНА,

13:00 Ч. - КУРБАН, С. ГРАДЕВО,

22 ЮЛИ /събота/ - ИЛИНДЕН:

12:30 Ч. - С. РАКИТНА;

18:30 Ч. - СЪБОР НА С. ГРАДЕВО

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини