Ентусиасти възкресяват славата на Дъбайския манастир в подножието на Пирин

Ентусиасти възкресяват славата на Дъбайския манастир в подножието на Пирин

Дъбайският манастир бе едно от забравените места в община Сандански, запазило в себе си история, култура и духовност. Истинското средище на българщината е оцеляло през вековете в подножието на Пирин планина. А славата му лека-полека се възкресява.

И това става благодарение на група ентусиасти, които не пестят време, сили и енергия, за да върнат някогашния блясък на светата обител, построена на 5 километра над санданското село Горно Спанчево. Точно те са тези, които проведоха редица инициативи по възстановяване и облагородяване на Дъбайския манастир. Преди няколко месеца прокараха път до манастира с помощта на Югозападното държавно предприятие.

Преди дни няколко души вдигнаха ограда край божия дом, измайсториха и метална порта, на чийто връх е монтиран християнски кръст. "Почистихме целия район, остава само да окосим избуялата на места трева. В определени участъци пътят трябва да се оправи. Искаме в последната седмица на август да направим курбан в църквата. Такъв не е правен повече от 30 години. Вярвам, че този манастир ще се превърне в едно от най-посещаваните места в нашата община от туристите", каза за "Илинден Прес" кметът на село Катунци - Красимир Кисов.

Тази света обител е с огромна роля за историята на региона и има голям потенциал да се превърне в туристическа атракция. Посетителите на Дъбайският манастир се наслаждават на невероятна природна красота на околните планини. Чудни природни пейзажи грабват погледа на всеки, които стигне до тази света обител. Всяко кътче е уникално за снимки - планински върхове, кристални реки, уютни горски пътеки. Манастирът привлича посетители със своята уникална архитектура, богата история и духовно значение на целия район.

Затова преди повече от 2 години стартира облагородяването на туристическата пътека до манастира от с. Кашина. Поставиха се табели и информация, за да се ориентират по-лесно туристите. След това се продължи с доброволен труд по укрепването на сградите на манастира.

Най-важното е, че всички тези усилия имат своя добър резултат - този район започва да става все по-интересен за туристите, а местните хора също обичат да посещават светата обител високо в планината.

                                        Дъбайски манастир-портал

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини