Събраха над 1,5 милиона подписа за затваряне на фермите за ценни кожи в ЕС

Европейската гражданска инициатива "Европа без кожи" (ECI), чиято цел бе да постигне забрана в целия ЕС за отглеждането и убиването на животни за производство на кожа, официално достигна един милион валидирани подписа, което беше изискването за постигането на потенциална промяна на закона.
Това е десетата успешна Европейска гражданска инициатива (ECI) от стартирането на метода през 2012 г. Седем от десетте европейски граждански инициативи са посветени на въпроси, свързани с животните. Европа без ценни кожи е най-успешната ECI за хуманно отношение към животните и третата най-успешна от всички.
На 14 юни в Европейската комисия бяха официално внесени 1 502 319 подписа, сред които бяха и 71 444 валидирани подписа от България.
Йозеф Пфабиган, изпълнителният директор на международната организация за защита на животните ЧЕТИРИ ЛАПИ, сподели, че е убеден, че изискванията на ECI вече са изпълнени, приложени и залегнали в законодателството на ЕС:
"Това е едно от най-успешните демократични участия, които някога сме виждали в рамките на Европейския съюз. Обществеността, както и водещите световни гласове на икономиката, неправителствените организации и учените изпратиха категорично послание, че фермите за ценни кожи не принадлежат към модерната модна индустрия и модерното общество.
"Сега Европейската комисия трябва да се вслуша и да изложи ясно законодателно предложение, което окончателно да забрани отглеждането на кожи и да остави в историята пускането на кожени продукти от ферми на европейския пазар. Предвид предстоящите законодателни промени в областта на хуманното отношение към животните, които в момента се подготвят в Брюксел за по-късно през годината, това би била идеалната възможност да се сложи окончателен край на тази жестока практика.
"ЧЕТИРИ ЛАПИ бе създадена преди тридесет и пет години като организация, бореща се за забраната на ценни кожи в Австрия и сега се радваме да видим, че и останалата част от Европейския съюз се бори за точно същата кауза, с която поставихме нашето начало. За нас от ЧЕТИРИ ЛАПИ това е исторически момент и горд ден за нашата организация, както и за общността за защита на животните в Европа", допълва Пфабиген.
Сега организаторите на ECI ще се срещнат с Европейската комисия, ще присъстват на публично изслушване в Европейския парламент, след което, Комисията ще трябва да отговори публично на инициативата преди края на годината.
Райнеке Хамелеерс, главен изпълнителен директор на Eurogroup for Animals, добави: "Огромната обществена подкрепа за тази инициатива показа ясно едно нещо: ценните кожи трябва да останат в миналото. Гордеем се, че постигнахме още една стъпка към прекратяване на тази жестока и ненужна практика и сега призоваваме Европейската комисия да използва новото законодателство за хуманно отношение към животните, за да изпълни желанието на 1,5 милиона европейски граждани".

Министерството на туризма с ежедневна информация за чистотата на морската вода
