Над 4,6 млн. евро за „зелени инвестиции“ в граничния район между България и РС Македония

Снимка: pixabay.com
Снимка: pixabay.com

Започва обществено обсъждане на насоките за кандидатстване с проекти по приоритета „По-зелен граничен регион“ на програма Интеррег (VI-A) ИПП България – Северна Македония 2021-2027. Те са разработени от Управляващия орган на програмата - Министерството на регионалното развитие и благоустройството на България, съвместно с Националния партниращия орган в лицето на Министерството на местното самоуправление на Република Северна Македония. Програмният приоритет насърчава развитието на по-зелен, нисковъглероден и устойчив граничен регион с икономика в преход към нулеви нетни въглеродни емисии чрез стимулиране на чист и справедлив енергиен преход, зелени инвестиции, кръгова икономика, смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към него, превенция на риска и устойчива градска мобилност.

Целта на общественото обсъждане е да се идентифицират проектни предложения, които биха допринесли за създаване на „зелена инфраструктура“ в градските и крайградски райони, чиито широки последици оказват положително въздействие върху здравето и благосъстоянието на хората, подкрепят зелената икономика, създават възможности за работа и подобряват биологичното разнообразие.

Бюджетът на  мярката е малко над  4,6 млн. евро. Предвиждат се инвестиции в изграждането на зелени площи в градските и крайградските райони, развитие на естествени зелени градски зони като паркове, градини, съоръжения за зелени спортове, гори, облагородяване на изоставени зони и др. Допустими са инвестиции в развитието на зелена инфраструктура в градски и крайградски райони, подкрепени със съвместни стратегии и планове за действие. Сред целевите групи са местни власти и регионални структури на централната администрация, научноизследователски и академични институции, неправителствени организации  и др.  Предложените интервенции имат за цел да облекчат рисковете от загуба на екосистеми, климатични промени, засягащи до голяма степен необходимостта от опазване на градското и крайградското биоразнообразие като важни пътища от екологичните коридори.

Програмата обхваща областите Благоевград и Кюстендил от българска страна и Североизточен, Източен и Югоизточен регион от страната на Република Северна Македония.

Заинтересованите страни могат да подават своите коментари, подкрепени с конкретни предложения за ревизия на коментирани текстове по документите, в срок до 19 май 2023 г. включително на адрес: jtsipakyustendil@gmail.com

Пакетът с насоки за кандидатстване са публикувани на интернет страницата на МРРБ.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини