Откриха каменен надпис от 13 век в мелнишкия квартал „Армения”

Снимка: Археологически музей-Сандански
Снимка: Археологически музей-Сандански

Първите археологически разкопки на църквата „Света Богородица“ в исторически квартал „Армения” край град Мелник се проведоха миналата година. Това стана с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Община Сандански. Ръководител на проучването е гл. ас. д-р Методи Златков, НАИМ-БАН, а консултант е проф. д.и.н. Виолета Нешева. В екипа бяха включени специалисти от Археологически музей-Сандански и РИМ-Благоевград.

При проучването са открити фрагменти от средновековни и възрожденски стенописи и над 65 находки - фрагменти от каменни кръстове, керамика, различни метални предмети и др. Сред тези находки се откроява фрагмент от седемредов строителен надпис от XIII-XIV в. /на снимката/. В текста му се споменава възстановяването на обществена сграда в средновековния Мелник с усилията на неизвестен досега епископ на име Ва[силий?] ([συνδρ]ομῆς Βα|[σιλείου (?) ἐπισκ]όπου). Датата, изписана в края на текста, за съжаление е запазена само частично, без годината – 13 април или 13 юли ([Ἀπρι]λίω или [Ἰου]λίῳ ιγ′). Предполагаме, че този надпис е свързан с преустройство на средновековната църква. Надписът е разчетен от гл.ас. д-р Николай Шаранков, водещ епиграф в България.

Отличиха се ясно два периода на застрояване на храма. Първият е от ΧΙΙΙ – ΧIV в., когато е построена църква с дължина над 14 м. Тя съществува до XVII – XVIII в. и около нея се развива некропол. Вторият период на застрояване е от Възраждането. В средата на ΧΙΧ в. върху руините на по-ранната църква е построен значително по-голям храм с обща дължина 32,60 м. Този втори храм, заедно с подпорните зидове около него, променя цялостно образа на терена на обекта. По-голямата част от стените на възрожденския храма са запазени на височина от около 2 м, а южният зид е запазен на височина 6 м.

Обектът е включен с постер в Националната изложба „Българска археология през 2022 г.“, която се открива на 15.02.2023 г. в Националния археологически институт с музей към БАН. Каменният надпис ще бъде изложен в експозицията на НАИМ-БАН за три месеца.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини