Укрепват пътеките край Седемте рилски езера само с естествени материали

Национален парк „Рила” укрепва регламентираните пътеки в циркуса на Седемте рилски езера. Целта е ерозията по тях да е по-малко, за да се защитят езерата от заблатяване. Укрепителните дейности се извършват с каменни плочи и естествени материали от района. Няма да се поставят дървени парапети, както е правено в миналото, защото се нарушават ландшафтът и пейзажът.
„Няма да насипваме филц, това също се е случвало преди. А то променя екосистемата. По този начин, по който ги правим, тези пътеки ще станат по-удобни за посетителите и така се надяваме те да използват тях, а не тези, които не са регламентирани за движение”, заяви шефът на НП „Рила” – Владимир Милушев.
Той и екипът му ще направят всичко възможно, за да се гарантира спазването на съществуващите ограничения и правилата от страна на туристите. Забраната за движение извън регламентираните пътеки досега е била неглижирана, а тя а сред най-важните в циркуса на езерата. Има много пътеки, които са опасни от гледна точка на ерозията. Съществуват и такива, които са рискови за посетителите. Ако туристите вървят по регламентираните пътеки, то земните маси, които достигат до езерата, ще са много по-малко.
Основната заплаха за езерата са хората, туристопотокът. Две са негативните действия – първото е свличане на земни маси в езерата. Второто е навлизането на хора в тях. Тогава органичните вещества, които те носят, остават във водата. Това стимулира растежа на растителността и води до заблатяване на езерата.

За 4 месеца доброто в Сатовча събра почти 5000 лв. за болни деца
