25% от заведенията у нас затворили през последните две години
25% от заведенията в България са затворили през тези 2 г. от COVID пандемията и последвалите я кризи. Това съобщи шефът на Българска асоциация на заведенията Ричард Алибегов в ефира на Нова тв.
Липсата на държавна политика спрямо туризма е огромен проблем. В Гърция, Хърватия, Черна гора - туризмът е държавен приоритет, а в България туризмът не съществува в дневния ред, коментира Алибегов.
Хората са доста притеснени. Не мисля, че сертификатите ще са това, което ще отпуши българския туризъм. По-големият проблем е, че приоритетите на хората не съвпадат с тези на правителството, коментира той. И даде пример с високите цени на енергията, покачването на транспортните разходи.
Проблемът на бизнеса сега не са маските и ковида, но след тези 2 г. той ще трябва да се възстановява дълго, особено ако разчита само на себе си. Въобще не се надяваме, че ще се върнем на нивата от 2019 г., каза още Алибегов. Той даде пример, че разходите спрямо 2019-2020 са се вдигнали 3 пъти. След компенсациите увеличението на тока спрямо 2020 г е 2,5. Всичко се отразява на нашия сектор, тъй като с икономиката са скачени съдове.
Разходите са много по-високи, а не можем да вдигнем цените толкова, колкото би трябвало, за да компенсираме разходите - с 15-20%. Но това пазарът няма как да го понесе, защото доходите на хората намаляват. Не говорим за летните и зимни курорти, а за бизнеса в градовете, обясни Алибегов.
Според него сектор туризъм трябва да е с единно ДДС - хотелите са с 9% ДДС, и ресторантите трябва да останат с такова.
Намалянето на ДДС за ресторантьорския бранш беше европейска мярка, икономическа, антикризисна - тя не е била за да се намалят цените, а да останат повече пари в бизнеса, който 8 месеца беше затворен заради ковида, а в останалите беше с намален капацитет, коментира още Алибегов.
Имаме огромна част руски туристи, които тази година няма да ги имаме. Ще видим украинците - те сега са ситуирани добре. Но какво ще можем да привлечем като нови туристи от чужбина, така че да запушим тази дупка - тепърва ще видим, допълни Алибегов.
Внася се работна ръка от Киргизтан и Турция. Голяма част от украинците не желаят да работят, каза той.