Очаквам през юни много силен натиск да вдигнем ветото за Северна Македония
България ще бъде подложена на много сериозен натиск по отношение на ветото за Северна Македония през лятото. Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент - Петър Витанов, в предаването „Денят на живо“ по Нова нюз. Друга тема, по която страната ни ще бъде обект на външнополитически натиск, е да участва във въоръжаването на Украйна, смята социалистът.
"БСП има ясна позиция и по двете теми и ако ги престъпи, ще срине доверието“, каза Витанов.
„Очаквам през юни много силен натиск да вдигнем ветото за Северна Македония. Аз съм привърженик на интеграцията на нашите братя и съседи в ЕС, но имаме много ясни искания, които те трябва да изпълнят. България трябва да защити позиции, за които се обединиха няколко български правителства и всички партии, и за които има пълен национален консенсус“, коментира Витанов.
Според него темата за руската енергийна зависимост няма как да бъде решена за няколко месеца. „Имаме няколко дни, в които трябва да видим, по какъв начин ще плащаме за руската газ, след като Владимир Путин обяви, че от следващия месец това ще става само с рубли“, коментира Витанов.
Според него газта от Русия засега е без алтернатива. САЩ има готовност да внася само 3-4 процента от необходимите количества. Катар вече съобщи, че не може да компенсира руските доставки. Азербайджан също не е с неизчерпаеми ресурси, а и тази държава има много специфични отношения с Руската федерация. Към момента друг тип газови доставки няма. Възможно е да има такива от Алжир, Египет, Нигерия, но всичко това изисква време, подчерта Витанов.
„Намерението на ЕС е да намали потреблението на газ с две трети до края на годината. Но за държави като България, която получава 90 процента от доставките си от Русия, това е фактически невъзможно“, допълни той.
Социалистът смята, че политиката за общи договори за газ са добра новина. „Трябва да си дадем сметка, че отиваме към други зависимости. Защото например при соларните панели има химични елементи, които се добиват в държави, които посочваме като недемократични като Конго, Китай, страни от Латинска Америка“, каза Витанов и добави: „Надявам се, че няма да има санкции върху атомната енергетика, защото това ще ни върне в пещерите“.