Илко Стоянов: Финансовата децентрализация ще стабилизира общините, тя е имунитет срещу корупцията

Постигането на финансова децентрализация е първата, но основна стъпка за повишаване на стабилността и самостоятелността на българските общини. Това създава имунитет срещу корупцията. Това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ кметът на Благоевград Илко Стоянов. В момента около 96% от местните приходи се насочват към Централния бюджет, което силно ограничава възможностите на общините да реагират в дадена ситуация като пандемия или природно бедствие, даде пример градоначалникът. Проблемите възникват на място и трябва да се решават на място, хората имат право сами да управляват своите данъци.
Анализи показват, че в България до този момент не е имало толкова концентрирана централизация, както сега.
„Смятам, че за да бъде постигната финансова стабилност, би следвало поне 80% от местните приходи да остават в самите oбщини, а останалите да се разпределят във Фонд “Солидарност” между общините и държавната хазна. Споделям идеята за цялостна децентрализация, защото само така отделният човек ще има реална възможност да участва пряко в управлението”, каза още Илко Стоянов. Важен елемент от участието на гражданите в управлението са и допитванията до тях по важни въпроси, които касаят развитието на общината.
Той коментира и въвеждането на вечерен час за учениците. Според него това е допълнителна мярка, тъй като се получава парадокс - учениците учат онлайн, а след това излизат и се срещат помежду си. А това се отразява на разпространенито на коронавируса.

„Преценям”, „антиваксър” и „изчегъртване” са българските думи на годината
