Превръщат концлагера „Белене“ в туристическа атракция

Снимка: travelnews.bg
Снимка: travelnews.bg

Концлагерът „Белене“ да стане туристическа атракция. Такава идея има фондация „Остров Белене“, съобщава сайтът Travelnews.bg.

Фондация “Остров Белене” е неправителствена организация, която е създадена в началото на 2016 г. Тя се занимава със създаването на Мемориален комплекс и мемориален път в памет на хилядите невинни жертви, които са били затворени и убити в концлагера “Белене”. “

„Искаме в памет на невинно избитите и невинно пострадалите да има едно такова запазено място в нашата държава”, разказва пред TravelNews Михаил Маринов, който стои зад идеята и е председател на организацията.  

Проектът на Фондация “Остров Белене” предвижда цялостно възстановяване на умишлено заличените следи от първия период на съществуване на лагера – от неговото създаване през 1949 г. до 1959 г. След извършени задълбочени проучвания на многобройни достоверни източници, разкази, спомени и рисунки на оцелели бивши лагерници, екип от архитекти, в сътрудничество с историци и журналисти, разработи идеен проект за възстановяване на разрушените дървени бараки, карцери, охранителни вишки, оградни съоръжения и др. 

Лагерът „Белене“ е единственото място в България, където са запазени и част от сградите от втория период на неговото съществуване от 1959-та до 1987-ма година, а територията е изцяло съхранена. Това позволява историята да бъде възстановена, а мястото превърнато в място за почит към невинните жертви и място, което да разказва на бъдещите поколения за зверствата на комунистическия режим, за да не се допуснат отново грешките от близкото минало. В непосредствена близост до мъжкия лагер са изградени и за кратко съществуват женски и младежки трудови лагери, а множество документи и видео свидетелства разказват, че на съседния остров “Предела” се намират един или няколко масови гроба с телата на убитите от лагерите “Белене” и “Ловеч”, мотивира се още инициаторът.   

Проектът на Фондация “Остров Белене” е подкрепен от Фондация “Америка за България”. С тяхна помощ ще се финансира покупка на велосипеди; на моторна  косачка; на бинокли; транспорт, насипване и укрепване с инертни материали (чакъл, каменна фракция) на частично пропаднали и труднопроходими участъци от главния вътрешен път в острова; за основно почистване (косене, отстраняване на паднали дървета и висока растителност) на 7 км от основния път, както и на около 2 км непроходима вътрешна дига; за закупуване боя за маркиране и боядисване на дървена пътека. 

След подобряването на условията за достъп до територията на острова, той ще се изпълни с живот. Михаил Маринов е убеден, че проектът ще представява интерес за хиляди туристи и реализирането му ще е от голяма помощ за българския туризъм, и в частност – за северозападния регион.  

Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Васил Коларов. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин, Голяма Бързина, Малка Бързина, Милко, Магареца, Совата и Предела. 

Така е поставено началото на най-големия лагер за политически противници на БКП в България по времето на комунизма. Придобил известност като лагера „Белене”, той е изграден на остров Персин, най-големият от всички изброени острови. 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини