Методи Байкушев, противник на проекта за парк Бачиново, е бил нает от бившия кмет Р. Томов да го защитава в КЗК

Методи Байкушев, снимка: Фейсбук
Методи Байкушев, снимка: Фейсбук

Разгорещилите се страсти и дебати около идеята кметският екип на Благоевград да тегли заем от 29 млн. лв. за проекта за развитието на парк „Бачиново” и авапарка извадиха на показ любопитен факт от битието на бившата администрация. Осветен  бе договор за правна защита и съдействие, сключен между бившия кмет на Благоевград Румен Томов и адвокат Методи Байкушев, който е един от противниците на въпросния проект.

Оказа се, че Байкушев като член на УС на адвокатското дружество „Димитров, Петров и Ко” е бил нает от Томов на 3 февруари 2020 г., за да представлява кмета по едно конкретно производство пред Комисията за защита на конкуренцията във връзка с решението на управника да прекрати обществената поръчка за избор на оператор за експлоатация и стопанисване на Регионалната система за управление на отпадъците.

Не е ясно защо и как Р. Томов е наел благоевградския адвокат въпреки многолюдния правен отдел в Общината, но договорът между кмета и тогавашния главен финансист Костадин Шумантов – в качеството им на клиент, и М. Байкушев – като представител на дружеството, е сключен в София, където е седалището на „Димитров, Петров и Ко”, а в него има доста любопитни клаузи.

Контрактът е за еднократното явяване на Байкушев на закритото заседание на КЗК и в него има изрично уточнение, че „ако е необходимо последващо представителство в съд, касаещо акта на КЗК, отношeнията между страните ще се уредят с отделен договор”.

Съгласно чл. 3 за това явяване дружеството е получило 2000 лева с ДДС, платени от бюджета на общината още на следващия ден – 4 февруари. „Възнаграждението не подлежи на въстановяване, независимо от изхода на делото пред КЗК”, пише още в договора.

Двете хиляди лева, дадени на адвокат Байкушев, обаче са „малкият дявол”, защото Общината не само загуби делото и КЗК отмени заповедта на Румен Томов, но и заради прекратената процедура Благоевград месеци наред караше боклука си в Костинброд и това доведе до загуба на 1,2 млн. лв. от общинската хазна.

От няколко месеца Р. Томов е клиент на Специализираната прокуратура за тези 1,2 млн. лв. Сигналът е подаден от общински съветници от ГЕРБ и все още няма яснота докъде е стигнало производството. Бившият кмет прекрати процедурата само месец след встъпването си в длъжност и отказа да подпише договор с крайния победител – „Регионално депо-Благоевград 2019”. Това спря депото в село Бучино само 3 месеца след официалното му откриване. Докато скъпото съоръжение, струвало 17 млн. лв. от ПУДООС и още 6 млн. лв. от правителството, пустееше в очакване на съдебни решения, благоевградчани изпразваха хазната си, за да могат да си карат сметта в Костинброд.

Плащаха и другите 4 общини – Симитли, Кочериново, Рила и Бобошево, които също се обслужват от депото. В крайна сметка това коства на петте общини близо 2 милиона лева за извозването и депонирането на отпадъците. А специално за Благоевград съдебната сага излезе златна, защото общината тряваше да плати наред с всички държавни такси и 4700 лева разноски на консорциума по производството на КЗК.  

Източник: Вестник „СТРУМА”

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини