Георги Кафтанов: Браншът ни загива, масово се продават оранжерии, мазохизъм е да отглеждаш зеленчуци!

Георги Кафтанов, снимка: Илинден Прес
Георги Кафтанов, снимка: Илинден Прес

На карта е заложено производството на оранжерийни зеленчуци у нас. Все по-трудно става на производителите, които се чудят как да оцелеят. Те са притиснати от високите цени на горива, на ток, на торове, на семена, от липсата на работна ръка. Тежко е и на стопаните в общините Кресна, Сандански и Петрич, където се отглеждат най-много оранжерийни зеленчуци.

„Мазохизъм е да се занимаваш с оранжерийно производство на зеленчуци. Цените на горивата хвърчат нагоре, няма работна ръка, за младите това е мръсна работа. Мъка е. Държавата се интересува само от това да има администрация и търговия, но не и производство. Най-вероятно за последна година се захващам с този бизнес. Засадил съм само домати, които ще бъдат на пазара някъде около Гергьовден - 6 май”, споделя Георги Кафтанов, който има оранжерии в санданското село Ново Делчево и е член на Управителния съвет от Националната асоциация на оранжерийните производители.

Той уточнява, че реколтата винаги зависи от климатичните условия, не е добре да е нито много топло, нито много студено. Проблемът е, че преди за ток е плащал по 800 лева, а сега само този разход е 2100-2200 лева. Помощите от държавата за електроенергия са нищожни, смята зеленчукопроизводителят. Според него 50% от себестойността на домата ще дойде от отоплението и разходите за ток. Така себестойността ще е около 3,50 лева за килограм. Тук не се слага надценката за производителите, както и тази на прекупвачите и продавачите. Най-вероятно няма да има български домат през пролетта под 4,50-5,00 лева за килограм на пазара за крайния потребител.

Но няма как да е другояче. Защото всичко скача - заплатите са нагоре, торовете са над два пъти по-скъпи. Качествената работна ръка замина в чужина, там се дават много по-високи възнаграждения, които няма как да плащат родните зеленчукопроизводители.

„В нашия регион - Кресна, Сандански и Петрич, непрекъснато има обяви за продажба на оранжерии, някои продават конструкцията за желязо. Други, които са собственици на земята, продават и нея, за да се отърват от този тежък занаят. Но няма купувачи, никой не иска да си купува фабрика на 9 септември. Още повече, че нашите оранжерии в огромната си част не са модернизирани, за това нещо също са необходими инвестиции, които няма как да осигурим”, категоричен е Кафтанов.   

Спасението е в промяна на държавната политика в сектора, както и нормална подкрепа от земеделското министерство. Защото другите страни ни изпреварват, една Албания вече е по-добре от нас в производството на зеленчуци. В момента липсва адекватна държавна помощ за сектора. Без намесата на държавата браншът загива, тъй като нещата не вървят от години.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини