Туризмът измести категорично тютюна в Огняново

Туризмът измести категорично тютюна в Огняново

Селският туризъм в Благоевградско вече измества категорично производството на тютюн, признаха от Асоциацията на българските села. От 2008 г. насам регистрираните места за настаняване като цяло в българските села постепенно се увеличават и вече са около 2200. Причината – все повече хора, живеещи в градовете, търсят спокойствието и чистия въздух на родните места, за да си почиват. Друга причина е, че все повече са желаещите да инвестират и евентуално да се ползват от финансово подпомагане по линия на Програмата за развитие на селските райони, коментира той.

Къде има най-много къщи за гости и къде селският туризъм е най-развит? Със сигурност гърменското село Огняново е именно едно от тези населени места, където местните казаха категорично сбогом на тютюнопроизводството и прилагат все по-успешни туристически практики.

Тук всяка година броят на обектите за подслон на туристи расте. Преди 18-20 години почти цялото население се занимавало с производство на тютюн, произвеждали се между 120 и 150 тона тютюн. В момента има не повече от десетина семейства от общо 1700 души, които отглеждат едва 7-8 тона тютюн. Напусналите полето печелят от туризъм. Хотелите никнат като гъби, вече са 22, а се строят още 4-5, които ще са готови до няколко месеца.

В скоро време тук ще бъдат изградени и нови къщи за гости и туристически атракции. Една от сградите е в местността Банята и е на площ от 1 декар. Малък хотел ще бъде изграден и в местността Градец. Терен от 2281 квадратни метра е отреден за жилищно строителство и в местността Кьосе баир в землището на Огняново. Тук почти няма безработица. Дори хора от съседни населени места намират работа в хотели, заведения, магазини.

Минералната вода е богатството на селото, заради нея насам идват и българи, и чужденци. Изворите са с много добри лечебни свойства. Никак не е случайно, че римляните създават наблизо града Никополис ад Нестум, тъй като съчетанието на термалните извори с планина Родопите е уникално. Огняново пък се превръща в целогодишна туристическа дестинация за нашенци и чужденци. По празниците над 90% от легловата база е заета. Реално леглата в селището вече са почти 1500.

„Дори през зимата идват много българи и чужденци, за да лекуват болежки с минералната ни вода, най-много са тези от курортите Банско и Разлог”, казва хотелиерът Венцислав Шарков. В последните години през лятото много гърци редуват морето с откритите минерални басейни в селището. Жители на гръцката област Драма са най-честите гости в курортното селище. посещават го, тъй като знаят за множеството минерални и лековити извори.

Местните хора отдавна са наясно, че тяхното богатство е водата. Тя дава поминък на населението. „Предимството на нашето курортно селище са ниските цени за нощувки. Може да се намери легло за 10-12 лева на вечер в частните квартири. В някои хотели се спи само за 20 лева, а в цената е включена и закуска. Нощувка със закуска и вечеря пък струва само 29 лева. Имаме много редовни клиенти, което е знак, че се справяме. Трябва много работа, добро обслужване, хубава храна, за да останат доволни гостите ни", твърдят хотелиери. Доста от тях са засадили собствени оранжерии и градини, в които отглеждат екологично чисти зеленчуци. Развитието на туризма е нашето бъдеще. Тютюнът остана в миналото, никой не иска да се връща на полето”, категоричен е Венцислав Шарков.

В махала "Чинара" всяка втора къща предлага стаи за гости. Сградите са измазани, подредени. Дворовете край тях са чисти и потънали в зеленина. Близостта на квартала до минерална вода води тук всеки ден мераклии да нощуват.

Огняновските минарални бани се състоят от 24 термоминерални извора със сумарен дебит 102 л/сек и средна температура на водата 39-40 градуса по Целзий. Физико-химичният им състав ги охарактеризизра като хипертермални и слабо минерализирани. Според местните минералните води тук лекуват над 100 вида заболявания, сред които болести на опорно-двигателната система, ендокринната, дихателната и храносмилателната системи, обмяна на веществата, нервни, гинекологични и сърдечно-съдови болести. Всеки месец за балнеологични процедури тук пристигат около 2000 души, сред които и чужденци от цяла Европа.  

Най-известният и най-голямият извор тук – Мирото, е част от т.нар. извор Крайречно, който има 2 локализации. Едната обхваща минералните води в района на т. нар Градски бани, намиращ се на 1, 5 км северно от Огняново, а другата е около профилакториума. Тази част е известна като Мирото. Тя се състои от 17 извора, като има два открити басейна. Те са и най-горещите в района с температура 42,5 и 42 градуса по Целзий. Точно тук е открита и стара римска баня, която днес е обявена за паметник на културата.

Крайселско е другият минерален възел, който се намира на 600 м северно от Огняново в района на т. нар. Селски бани. Тук природата е формирала 7 извора с общ дебит 17 л/сек, чиято температура достига около 16-40 градуса по Целзий. Водите са бистри, безцветни, със слаб дъх на сероводород. Абсолютно всички минерални извори на територията на селото са без санитарно–химическо замърсяване и са бактериологично чисти. 

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини