Картини провокират в изложбата „Търсач на неща” в Благоевград
Ретроспективната изложба „Търсач на неща“ на младия автор Явор Боянов ще бъде открита утре от 18,30 часа в Градската художествена галерия на Благоевград. Той ще гостува с изложбата “Търсач на неща“, в която ще представи произведения от различни свои артистични периоди през последните 13 години. Повече за артистичния свят на Явор Боянов и защо е „търсач на неща“ – ще откриете в описанието на писателя Калин Терзийски:
“Мили и трогателни зловещини – така ми идва да охарактеризирам картините на Явор Боянов. В тях се крие неговата крехка доброта. Може би затова са толкова предизвикателни и понякога – страшни. Защото добротата е крехка и има нужда от бодли и шипове. И тук-там – от някое чудовище. Но чудовищата на Явор Боянов не са родени от съня на разума, ако това ви идва на ум. Те не са мрачни и бездънни (в смисъл - идващи от бездънното несъзнавано – ab inferno – от ада, както при Гоя) – те са закачливи, гротескни (макар че „грота” значи пещера, но „гротескно” не означава „пещерно”, а по-скоро -„деформирано с цел да е смешно (и малко страшно)”... вплели многопосочни алюзии – за митологични герои, но и за техните събратя – комиксовите герои и героите от мултипликационните филми.
Явор Боянов си играе и го прави много сериозно. Така, както са го правели дадаистите в кабаре Волтер в Цюрих през 1916-та и сюрреалистите – Бог ги знае къде – някъде из Париж, някъде през 30-те години... на проклетия, потресаващ, пълен с ужаси и невероятно богат на търсения 20-ти век. Явор Боянов би ги приел, (не се и съмнявам) и едните, и другите, за свои артистични бащи. И точно като тях - непослушно би им се изплезил. Защото истинският творец винаги се плези на бащите си, колкото и да ги обича.
И една последна асоциация: Явор Боянов, подобно на Пипи, е търсач на неща. Но не ги търси из „околния свят”, защото знае, че „околният свят” е илюзия. Той ги търси в истинския, несъмнен свят – светът на душата си, светът на фантазията си. С когото единствено и наистина разполагаме - цял живот”, казва Калин Терзийски.
Художникът е роден през 1985 г. в Сливен. Завършва специалност “Рекламна графика” в Националната художествена гимназия “Димитър Добрович” в родния си град и специалност “Плакат” във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет. Има магистърска степен по Филмово и телевизионно изкуство в Нов български университет. През 2016 г. е представен от галерия “Ракурси” на Международния панаир за съвременно изкуство “Арт-Атина”. Негова картина е част от колекцията Imago Mundi на Лучано Бенетон. Автор е на документалния филм-портрет “Моделът” (2012). Живее и работи в София.