След масовия бой в Разлог: На широка дискусия обсъдиха законите еднакви ли са за всички

Снимка: Радио Благоевград
Снимка: Радио Благоевград

В Разлог обсъдиха проблемите, които създават част от жителите на ромския квартал "Нов път". На срещата присъстваха жители на града, създали Инициативен комитет "За защита правата и интересите на гражданите на община Разлог", кметът инж. Красимир Герчев, пастор Асен от Евангелската църква в ромския квартал, жители на квартала, бившият кмет и народен представител Любен Татарски и родителите на младежа, пострадал при побой от ромска фамилия в центъра на града, разказва Лина Пъргова в репортаж за Радио Благоевград.

Градоначалникът представи обобщени данни за извършените проверки в ромския квартал за наличие на адресни регистрации на живеещите там, незаконни постройки и др. От предоставената информация стана ясно, че в общината надлежно и в изискване на закона е направена регистрация на 186 ППС – каруци, които притежават талони и имат установен собственик. Инж. Герчев посочи, че  се води стриктен отчет за собствеността на каруците и при извършвани от полицията  редовни проверки за произход на товар и др., както и за това чия е каруцата и др., могат да се установят и тези, които превозват крадени вещи и материали. 

С оглед отправените твърдения в една от социалните мрежи, че има политическа изгода за настаняване за живеене в ромския квартал на група хора, които не са местни, инж. Красимир Герчев предостави данни от последните избори за кмет от двете секции в ромския квартал "Нов път" в Разлог, откъдето става ясно, че процентът гласували за ПП ГЕРБ не е значително по-висок в сравнение с други секции в града и няма изкуствено струпване на хора с цел облагодетелстване на конкретната партия.

На срещата не се отзоваха представители на РУ на МВР в Разлог. Според данните, които оповести кметът на общината инж. Герчев, сред извършителите на побоя в центъра на града и последвалите събития, няма хора, които да не са адресно регистрирани в община Разлог. Всички те имат временна или постоянна регистрация. 

По повод отправените питания от Инициативния комитет за това, че има сигнали, че в южната част на ромския квартал в Разлог има незаконно застрояване на постройки, които са в нарушение на строителните норми и нямат нужните разрешителни, кметът информира, че експерт "Незаконно строителство" от отдел ТСУ извършва проверки и предстои да бъдат оповестени  още по-конкретни данни за брой такива жилища, собственици и др.

През последните години с решение на общинския съвет бяха предоставени парцели на жители на квартала срещу изготвен архитектурен проект, като целта е да бъдат построени т.н. "социални жилища", узаконени домовете им и въведен контрол при ползване на ток, вода и др. комунални услуги. 

По време на срещата категорично бяха опровергани отправените твърдения, че деца от ромския квартал се страхуват да посещават  училище, или жители на квартала да ходят на работа, каквито сподели пастор Асен Христов. По данни на класните ръководители, няма намалена посещаемост.

От друга страна общинския съветник Иван Димитров бе категоричен, че има обратна дискриминация – хората, живеещи в другите квартали извън ромския, изпитват страх да заявяват публично позиция, да изразяват становище или др., заради страх от саморазправа.

Поставени бяха и въпроси за равнопоставенността между роми и българи при предоставяне на парцели за застрояване, плащане на данъци, и получаване на съответните разрешителни.

Любен Татарски упрекна представителите на Електроразпределителното дружество, че не осъществяват достатъчно контрол за незаконните включвания към електропреносната мрежа, като ситуацията е почти идентична и при водопреносната система, и заяви, че са нужни още повече усилия за интегриране на ромите в района. Той отправи и въпроси за това колко точно са живеещите на съответните адреси в ромския квартал, колко конкретно са незаконните постройки. Присъстващите поискаха информация и дали има такива, които са получили разрешение за строеж и готов проект, за да си построят социално жилище, а въпреки твърденията, че живеят бедно, имат изградени триетажни къщи.

Срещата имаше за цел да даде отговори на официално отправени запитвания за незаконно строителство, адресна регистрация, мерки за контрол на лица с криминални прояви, както и да се установи ред, който стриктно да се спазва, за да се върне спокойствието в града и без  наличие на засилено полицейско присъствие. За съжаление до конкретни решения и идеи не се стигна.

Но все пак е поставено начало на сериозни действия и разговори, ясно изразена и представена гражданска позиция за прекратяване на своеволията на определени ромски фамилии, стриктно спазване на правила и изисквания за всички граждани, без прикриване зад дискриманиция, спазване на законност и ред...

Източник: bnr.bg

Автор на репортажа: Лина Пъгова, Радио Благоевград

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини