Бойко Борисов: Добре пазим границите, за по-малко от час заловихме мигрантите

Снимка: ИлинденПрес
Снимка: ИлинденПрес

Премиерът Бойко Борисов се похвали, че държавата добре охранява границата и хората не бива да се притесняват от миграционния натиск.

"Няма пробив на българо-гръцката граница. За по-малко от час са неутрализирани двете групи мигранти, които вчера бяха засечени на наша територия", това заяви премиерът тази сутрин в Благоевград, където свика спешно съвещание с представители на МВР, Министерството на отбраната и местната власт.

По-голяма част от чужденците, установени в товарен влак, вече са върнати в южната ни съседка и премиерът подчерта, че това е най-бързата реадмисия, правена някога в Европейския съюз. Останалите мигранти, задържани на българска територия, ще бъдат изпратени в Гърция до седмица, когато срещу тях приключат образуваните досъдебни поризводства.

Премиерът заяви, че е впечатлен от много добрата стиковка между армия и полиция, която вече е тренирана по време на съвместните обучения на ГКПП-Кулата.

"Нашата държава реагира много бързо, като това до голяма степен се дължи на проведеното учение "Граница 2016". Това отиграване ни помогна в случая да се дислоцират в рамките на 1 час органите на реда и да се овладее ситуацията", увери и вътрешният министър Румяна Бъчварова и допълни, че това е силен знак към всички бежанци, които вече ще знаят, че държавата си пази границите добре.

Борисов благодари на Гърция и Турция за съвместната работа като подчерта, че двете страни изпълняват стриктно ангажиментите си.

По време на заседанието стана ясно, че двете групи мигранти са прекарани на наша територия от трафикант срещу 200 евро на човек. Чужденците са били подведени, че отиват в Македония. Вече се работи с Гърция за неговото залавяне.

Чужденците са установени благодарение на специален уред "туптящо сърце", който ги е локализирал изключително бързо.

"Навсякъде всичко е в абсолютна военна готовност да придвижим сили и средства мобилно при необходимост. Армията ще остане на границата докато е необходимо", допълни премиерът.

Сред заловените мигранти е имало малки деца и бебета на два-три месеца. На всички е осигурана храна и вода.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини