Елена Йончева: Кампанията за изкуствения характер на коронавируса може да има сериозни последствия за Европа

Елена Йончева, снимка: Пресцентър
Елена Йончева, снимка: Пресцентър

Като член на Комисията по външни работи в ЕП, Елена Йончева, евродепутат от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент, поиска европейските институции да анализират по-задълбочено въпроса с мащабно тиражираната кампания за изкуствения произход на коронавируса, разработен в лаборатории по тайни правителствени програми.

„Подобни твърдения имат за цел демонизиране на конкретни държави и в бъдеще могат да бъдат използвани за политически и икономически натиск“, коментира тя. „В момента сме свидетели как такива обвинения се разменят между САЩ и Китай дори от правителствени служители от двете страни. Такива обвинения са изключително опасни, защото могат да бъдат използвани като повод за избухването на нова спирала от политическо противопоставяне и дори да доведат до икономически санкции, както и налагане на ограничения във финансов план. Двете държави са едни от най-важните партньори за ЕС с огромно значение за европейския ни пазар и икономика. ЕС има годишен оборот от 616 млрд. евро със САЩ и 560 млрд. евро с Китай. При възможно негативно развитие Европа може да се окаже неволно въвлечена в подобна кампания и да следва решения, върху които няма обективен контрол“, посочи още тя.

Йончева подчерта също така, че в този критичен момент ЕС трябва да се противопостави на едностранни комисии или разследвания и да се придържа към международно признатите механизми с участието на европейски експертни групи с пълен достъп до информацията. ЕС  трябва да има ефективна възможност за собствена оценка и влияние върху заключителните решения. Евродепутатът се ангажира да следи въпроса отблизо, като посочи, че вече е поискала от върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи, Жозеп Борел, допълнителна информация по случая.

Безпрецедентната ситуация, наложена в много държави в следствие на пандемията от коронавируса, постави с още по-голяма сила необходимостта от ефективно противодействие на разпространението на фалшиви новини и използването на медиите за дезинформация. В последните месеци станахме свидетели на множество примери в тази посока - от разпространението на неверни здравни съвети до тиражирането на редица конспиративни теории. Част от дезинформационната кампания беше насочена и към ролята на ЕС и подкрепата, която се дава на отделните държави-членки. Всичко това накара европейските институции да обърнат по-голямо внимание на проблема.

Припомняме, че миналата седмица Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) разпространи подробен доклад относно дезинформационните дейности, свързани с пандемията от COVID-19. В доклада се констатиразначителен брой координирани дезинформационни кампании за разпространение на невярна здравна информация в рамките на Европа, както и наличието на множество конспиративни теории и твърдения, че само авторитарните политически системи – а не демокрациите – са в най-добро състояние да се справят с настоящата криза. Докладът предизвика бурен дебат в Европейския парламент.

 

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини