Хижа „Яворов” не приема туристи, само закъсали планинари нощуват в нея

Хижа „Яворов” отказа десетки резервации за великденските празници. На практика стаите за нощувка са затворени, макар че има дежурен персонал. Единственото изключение е за планинари, които са правили тежък преход в Пирин планина и са замръкнали в гората. „Само такива хора приемаме да нощуват в хижата, като се спазват всички изисквания, свързани с разпространението на коронавируса. Не можем да ги изгоним, тъй като са уморени, а до Разлог има още над 2 часа път. Няма как да поставим живота им на риск и да ги изгоним. Но това са единични случаи. 4-5 човека са пренощували тук за последния месец. Гости в хижата не приемаме”, заяви Радко Божинов, секретар на Туристическо дружество „Пирин” в Разлог. За великденските празници се обаждали хора от цялата страна, но на всички е отказано да почиват в хижата, край която има 70-сантиметрова снежна покривка. „Вече имаме ратрак за обработка на пътищата. Ще използваме това време, за да направим ремонт на мръсния канал. Дано скоро дойдат по-добри дни”, сподели Божинов.
През последните години туристите в хижа „Яворов” се увеличават. През летните месеци почти няма свободни места в базата, която е обновена и се поддържа от община Разлог и Туристическо дружество „Пирин”. Гостите ги привличат красивата природа, чистият въздух, добрата и комфортна хижа. Ремонтирани бяха няколко стаи, за да с осигури по-качествен отдих за планинарите. Идват не само българи, но и доста чужденци – гърци, руснаци, чехи, англичани.
В околностите й има множество планински забележителности, тя е популярна начална точка в маршрута за обхождане на билото на северния пирински дял. Хижата целогодишно предлага на своите гости уютна обстановка и неповторима гледка към скалния феномен „Стъпалата” (Събиците). През 1929 г. Туристическо дружество ,,Пирин’’ започва инициативата за построяване на хижа в местността Суходолски поляни. Първата копка е направена на 12.08.1932 г., открита е на 6 август 1933 г. При освещаването на хижата се обявява, че тя ще носи името на поета Пейо Крачолов Яворов, който е минавал по тези места като четник.

Априлското въстание – върхът на българския свободен дух
