611 са случаите на COVID-19, тестваха над 2000 полицаи и военни
Нови шест души са оздравели от COVID-19, сред тях е и 70-годишна жена от Пазарджик. Излекувани са общо 48 души. Това обяви днес на брифинг шефът на Националния оперативен щаб – генерал-майор Венцислав Мутафчийски.
Общо случаите на коронавирус у нас е 611. Най-младият заразен е на 1 година, най-възрастният - 90-годишен. 33 от заразените са от медицински персонал. Това заяви шефът на Национални оперативен щаб генерал-майор Венцислав Мутафчийски.
Сред заразените медицински лица има нов случай - на 62-годишна лекарка, която не е контактувала с пациенти. Нови 6 души са излекувани, сред тях е и 70-годишна жена от Пазарджик. Завършило е изследването на полицейските служители. "Имаме данни от изследваните 1016 души, средната им възраст е 39 години. Смятам, че те са представителна извадка. 1007 от тях са с отрицателен резултат. Двама от тях имат положителни данни за антитела от прясна инфекция. 7 души са положителни за други антитела, но никой от тестваните не дава положителни проби и за двата вида", обясни главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Той информира, че някои от тестуваните проявяват част от симптомите, без да са дали положителен резултат за коронавирус. Според него това означава, че в момента върлуват и други вируси.
"Изследването е интересно, защото ни дава картина от ситуацията. Тези 0,7% заразени означават, че активна циркулация на вируса в София не е налична. Значи, че епидемията е под контрол. И ако продължим с мерките, тя ще може да остане с нисък интензитет на разпространение. И също така - че не можем да разчитаме на някакъв масов имунитет, който да ни пази", добави Кунчев, като подчерта, че все още е рано за отслабване на мерките.
Ген. Мутафчийски разкри, че данните при изследването на военните са сходни. Тествани са над 1100 души. Ще се изследват и 146 моряци, които се връщат от Румъния. Според него масово скринингово изследване ще бъде скъпо и "абсолютно безсмислено" като данни. След месец ще бъде направено повторно изследване, след което също ще се направи анализ.
"В интернет има кампания, в която се предлагат "лекарствени продукти". Някои са напълно фалшиви. Сигнализирали сме компетентните органи и правителството. По наша инфоррмация законодателството не е толкова сурово към такъв тип престъпления, но трябва да се промени Наказателният кодекс и да се изготвят сигурни механизми за наказание", заяви Мутафчийски. Сега предстои изследването на 1000 души в Банско, като видим картината от резултатите ще преценим дали да разширим тестването на хората там, допълни той.