Кой допусна рудник "Ораново" да се превърне в "капан на смъртта"?

Кметът на Симитли Апостол Апостолов за пореден път призова рудник „Ораново“ да бъде закрит. Още през 2013 година, когато свлачище погреба четирима миньори, градоначалникът нарече мината „капанът на смъртта“. Днес той отново е категоричен, че въгледобивното предприятие е опасно.
„Не бива да работи тази мина. Вече съм го казал. Какво ли не се говори при последния трагичен инцидент преди 3 години, когато загинаха четирима млади мъже. И нищо не се направи, предприятието си работи. Няма как да спазват условията за безопасност на труд и всяка година да стават инциденти и да загиват хора. Човешкият живот е най-ценен. А загинаха толкова млади хора, лека им пръст и светла им памет. Призовавам държавата този път да си свърши работата”, заяви градоначалникът.
Миналата година прокуратурата прекрати наказателното производство за смъртта на работниците през 2013 година. Обвинението излезе със заключение, че няма данни за извършено престъпление, не може да се търси наказателна отговорност от ръководството на рудника и обяви, че причина за трагедията е природно бедствие.
На 5 март 2007 година при взрив на газ-метан в “Ораново” загинаха двама миньори, а други десетима получиха по-леки изгаряния. На 24 октомври същата година свлякла се кална маса уби на място други двама миньори.
Три години по-късно - през май 2010 г., само за 24 часа трима миньори пострадаха при срутвания в "Ораново".
Днес ситуацията в мина „Пирин Ораново“ не се е променила. Рудникът продължава да работи. Миньори признаха, че доскоро са имали проблем с редовното изплащане на заплатите, но в последния месец-два възнагражденията са получавани редовно.
Наследниците на загиналите миньори осъдиха рудника за над 1 милион лева обезщетение, но все още си чакат парите.
След трагедията през юли 2013 година са извършени сложи маневри по прехвърляне на дружествени дялове, вероятно с цел рудникът да не изплати огромното обезщетение на наследниците на загиналите работници.
Справката в Търговския регистър поазва, че до края на 2014 година едноличен собственик на „Пирин Ораново“ е „Балкан МК“ ЕООД, чийто собственик е пернишкият бизнесмен Красимир Михайлов. Управител на дружеството по това време е Валери Манов.
На 15 януари 2015 година е направена първата промяна. Управител на дружеството „Балкан МК“ЕООД става Димитър Ванков.
На 23 април 2015 година има прехвърляне на дружествен дял. Пернишкото дружество „Балкан МК“ е прехвърлено на „Ораново“ АД, като управител остава Димитър Ванков. Справка в търговския регистър показва, че към тази дата в новото дружество работят 318 лица, които са социално и здравно осигурени.
Търговското състояние от 1.03.2016 година показва, че „Ораново“ АД вече има нови управляващи – освен досегашния Димитър Ванков, в Съвета на директорите влизат Станислав Тасев, за когото се знае, че е племенник на Красимир Михайлов, и някой си Димитър Асенов Бачев.
След инцидента от тази сутрин, Инспекцията по труда, Министерството на енергетиката и прокуратурата в Благоевград отново започнаха проверки в рудника. Дали този път ще има виновник за тази трагедия, предстои да стане ясно.

Инспекцията по труда започна проверка на инцидента в рудник "Ораново"
