Одрин е превзет от стотици мигранти. Напират към границите с Гърция и България.
Стотици мигранти пристигат в Одрин, където се пресичат границите на Турция с Гърция и България. Жени, мъже, деца пристигат на групи. Някои с таксита, други с автобуси. Премиерът Борисов заяви тази сутрин, че е силно притеснен от новата ситуация в региона.
Освен сирийци, пристигат и мигранти от Иран, Ирак, Мароко и Пакистан. Вървят направо през нивите и не се спират пред нищо. Част от тях напредват към Пазаркуле - турски ГКПП по суша, на границата с Гърция, край селището Къраач, пише Епицентър.
Това се случва, след като високопоставен турски представител заяви, че Турция вече няма да спира сирийските бежанци да достигат до Европа.
Към ГКПП Капъкуле на турско-българската също има наплив от мигранти, пише в."Миллиет". Те са тръгнали след полунощ към Одрин на големи групи, съобщава Нахиде Дениз за БТА.
Големи групи мигранти, жени, деца, мъже са се струпали от полунощ край Дикилли, област Измир, откъдето по море може да се премине към Гърция.
В отговор на въздушната атака на сирийските правителствени сили срещу турската армия в района на Идлиб, при която са били убити 33 турски войници, Анкара реши да отвори границите към европейските държави - Гърция и България за безпрепятствено преминаване на милиони сирийски бежанци.
Решението е било взето на снощното заседание на турския Съвет за национална сигурност, който заседава в продължение на шест часа под ръководството на президента Реджеп Тайип Ердоган.
Дадено е било нареждане на турските гранични власти, охраняващи границите по суша и по море, да се оттеглят, за да минават бежанците безпрепятствено.
В Турция има около 3,7 милиона сирийски бежанци. Наред с тях обаче около 1 млн. цивилни бяха разселени в пограничната сирийска провинция Идлиб от декември насам заради подкрепяната от Русия офанзива на сирийските правителствени сили, които искат да отвоюват тази територия от подкрепяните от Турция сирийски бунтовници.
Помощник генералният секретар на ООН Урсула Мюлер заяви по време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН в четвъртък, 27 февруари, че цивилните остават изключително уязвими в Северна Сирия, докато приблизително 1,9 милиона души се нуждаят от хуманитарна помощ.
Анкара и лично Ердоган и преди това е заплашвал, че Турция може да пусне милионите бежанци към Европа, но се смяташе, че няма да го направи, коментира турски анализатор, който пожела анонимност. По думите му ситуацията е идентична с тази отпреди няколко години, когато хиляди мигранти се струпаха на границите към Гърция и България. Тогава Анкара след преговори с ЕС спря потоците към Европа.