Eлена Йончева с призив към Лаура Кьовеши: Гарантирайте независимостта на европейските прокурори при разследвания на случаи, в които са замесени лица на висши държавни длъжности!
Елена Йончева, евродепутат от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент, продължава активно да търси решения на наболелия в ЕС проблем с борбата с корупцията и върховенството на закона.
Тази седмица тя продължи срещите си по линия на новата антикорупционна интергрупа на Европейския парламент, като участва в дебат с представители на гражданското общество на тема повишаване на прозрачността и установяване на ефективни механизми за разкриване и предотвратяване на конфликт на интереси. В рамките на срещата граждани споделиха притеснения относно актуалната ситуация с върховенството на закона в България и сериозното разминаване между това, което българските власти отчитат в Брюксел и това, което реално се случва в България. Евродепутатът пое ангажимент да продължи дискусиите с българските представители с цел намиране на дългосрочно решение.
Йончева проведе двустранна работна среща и с генералния директор на ОЛАФ – финландеца Виле Итала. Двамата обсъдиха възможности за засилване на ефективността от работата на ОЛАФ по конкретни дела, в т.ч гарантиране на ефективно сътрудничество между ОЛАФ и Европейската прокуратура.
Днес Елена Йончева продължи дебата за бъдещото на Европейската прокуратура и с новия европейски главен прокурор – Лаура Кьовеши, в рамките на редовното заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент. Кьовеши сподели своите притеснения, че очакванията към работата на новата прокуратура са много високи, а същевременно не са й предоставени необходимите финансови и човешки ресурси. Въпреки че отказа да назове поименно конкретни държави-членки, Кьовеши посочи, че има забавяне в определянето на делегирани прокурори от отделни страни. И добави, че все по-често се наблюдава определяне на прокурори на половин работен ден, което ще възпрепятства работата на новата прокуратура, особено предвид факта на големия брой дела, по които се очаква да работи. Дори без все още да е стартирала официално своята дейност, прокуратурата вече е сезирана по над 3000 дела. Елена Йончева поздрави новия европейски главен прокурор за решителността й в борбата с корупцията и финансовите измами. Евродепутатът подчерта още важността на осигуряване на независимост на новите прокурори, особено предвид факта, че успехът на Европейската прокуратура до голяма степен ще зависи от сътрудничеството на националните власти. В допълнение Йончева поиска максимално бързо да се установят и канали за сътрудничество между новата прокуратура и Европол, като припомни, че това е изрично предвидено в европейското законодателство и ще има ключово значение за приоритизирането на борбата с корупцията.
Припомняме, че Европейската прокуратура се очаква да започне да функционира в края на 2020 г. и в момента текат процедурите по изграждане на необходимите човешки и административни ресурси, както и съставянето на мрежата от национални прокурори, с които ще си взаимодейства Европейската прокуратура.