Боговете на виното предрекоха берекет на лозарите в Илинденци

Снимки: ИлинденПрес
Снимки: ИлинденПрес

Боговете на виното предрекоха берекет на лозарите в село Илинденци. Днес те дойдоха на гости на местните хора, за да станат част от уникален празник, който е посветен на Трифон Зарезан.

Стотици хора се веселиха днес в местността Масовец край населено място, прочуто с хилядите си декари лозя и с хубавото вино.

Боговете на течния еликсир на различни народи, населявали тези земи, се появиха в полето, придружавани от вакханки. Сред божествата бяха Сабазий, Загрей, Дионисий, Бакхус, свети Трифон и Ярило, пред които са се молили фригийците, траките, гърците, римляните, християните и славяните.

В свитата им бе и момата Кераца, която дала някога името на прочутия бял сорт грозде - „Керацуда”. „Да е богата на реколта, да са пълни бъчвите с грозде и вино и тази година. Ние, боговете, ще помогнем за берекета. Бъдете здрави и не забравяйте, че вярата ви в нас ще ви донесе повече здраве, благодат и благоденствие”, провикна се бог Дионисий. Боговете имаха главна роля и в ритуала „Розалии”, преляха вино върху огъня, пламъкът се вдигна високо и даде знак, че годината ще е плодородна.

След това отец Георги Сарадинов отслужи водосвет и заряза лозовите пръчки. Това сториха още кметът на община Струмяни - Емил Илиев, управникът на Илинденци – Илия Башлиев, евродепутатът Ангел Джамбазки и кметът на съседната община Сандански - Атанас Стоянов. „От всяка пръчка по кило грозде, от всяка капка полято върху лозите вино да се върне по литър от божествената напитка”, наричаше отец Георги.  

Виното от векове е емблемата на село Илинденци. Затова тук на крака „слизат” боговете на течния еликсир, за да зарежат лозовите масиви и да изберат цар на божествената напитка. Местните се гордеят с керацудата, която се ражда само в този район. Около 1000 дка от този най-стар сорт бяло вино са оцелели в общината. От това вино са пили някога траките. Край река Струма гроздето е най-вкусно, а виното е божествено, категорични са жителите на Илинденци.

По обяд празникът продължи на селския мегдан. Площадът едва побра дългото и стройно хоро, което се изви под звуците на музиката. А на него едни до други се хванаха хора и богове, събрани от любовта им да отглеждат лозя и да правят омайно вино.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини