Мръсният въздух в Благоевград – срещи много, мерки малко

Снимка: Община Благоевград
Снимка: Община Благоевград

Срещи безкрай по темата „Мръсен въздух в Благоевград”, мерките ще почакат. Днешната среща между Инициативния комитет и кмета Румен Томов завърши с уговорка за нова среща. До две седмици ще има нова кръгла маса, на която отново ще се обсъди иначе сериозния проблем със запрашаването на областния център на Пиринско.  

Днес стана ясно, че на практика Общинска администрация нма почти никакви механизми, за да санкционира евентуални нарушители, които нерегламентирано замърсяват въздуха в града, който е сред най-мръсните в страната. Гражданите настояха да се вземат крути мерки срещу биотеца, който е в близост до онкологичната болница и бълва мръсен дим ежедневно. Оказа се, че по документи всичко в предприятието е изрядно, контролните органи – РИОСВ и „Басейнова дирекция”, не са открили никакви нарушения. От Община Благоевград само са написали предупредителни протоколи на цеха, че изхвърля боклук върху общински терен, който трябва да почисти, за да не му бъде наложена глоба. По предложение на бившата общинска съветничка Злата Ризова, която от години е активен инициатор за решаването на този проблем, и на още няколко благоевградчани се стигна до решението за свикване на нова среща. Този път ще бъдат поканени представители на всички контролни институции, както и собственикът на въпросния биотец. Целта е да се прегледат подробно и от гражданите всички книжа и разрешителни, свързани с дейността на биотеца. Срещата трябва да се проведе до две седмици.

Кметът Румен Томов увери, че в скоро време се очаква доставянето на мобилна станция, която ще измерва нивата на замърсеност във въздуха, но няма да се знае кой е замърсителят. Предвижда се и поставянето на филтри на частни сгради, тъй като горенето на въглища и дърва замърсява най-много въздуха. Ще се закупят и две нови машини за миене на улиците, ще се подпомогнат граждани да преминат от твърдо гориво на газ. Кметът изтъкна, че е издал заповед за глоби – 3000 лева за частни лица, 5000 лева за фирми, за нерегламентирано горене на отпадъци, но към момента никой не е глобен. Градоначалникът обясни това с липсата на активност от страна на гражданите, които не сигнализират за такива нарушения на горещия телефон в Община Благоевград.     

Част от присъстващите увериха, че ще звънят на общинските служители при констатиране на нарушения, но ще държат да се реагира веднага, за да има санкции за нарушителите. Надали обаче ще се стигне до наказания, защото с общинските служители винаги е нужно да има и полицай. Изводът е, че наказани за мръсния въздух в Благоевград няма, не се знае дали и ще има, но ще има още поне една среща. Общинската съветничка Гергана Муртова пък предложи на следващата среща да се извика най-накрая собственикът на биотеца, за да се чуе и неговата гледна точка.  

Според общинския съветник Кирил Ваклинов е необходимо да се закупят датчици, които да се монтират на комините на цеховете, които бълват най-много мръсен дим в града. Само така ще се установи кой превишава нормите и няма изградени съоръжения за пречистване на отработените газове. Кметът Томов заяви, че Общината в момента няма как да задели такъв финансов ресурс. Ваклинов смята, че си струва инвестицията, защото с глобите на нарушителите голяма част от парите ще се избият. И ще се постигне най-важното – по-чист въздух в Благоевград.      

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини