Отрупаха с купи кукерите след фестивала в Симитли

Десетки заслужени награди спечелиха участниците в 17-ия международен фестивал на кукерските и маскарадните игри в Симитли. За първа година събитието се проведе не в един, а в два дни. Причината – бе в огромния интерес на групи от цяла България, над 40 кукерски дружини дефилираха на стадиона в събота и недела.
По три групи – местни и гостуващи, си поделяха големите награди, но всички бяха от хубави по-хубави, оригинални, всеотдайни. Кметът на община Симитли – Апостол Апостолов, връчи и отличия в памет на Виолета Айкова, на Николай Кимчев, на Бончо Христов, на Васил Благоев, все хора, помогнали за утвърждаването на фестивала.
Призът за „Най – възрастен участник” тази година бе за 80-годишната баба Велика от Крупник, за „Най – добре представен сурвакарски обичай – при детската сурвакарска група от същото село. Първо място за представяне на обредна традиция журито определи за „Сватба” на групата от село Брежани. Имаше награди за най-добре маскирана мечка, за най-добре маскирона мече, за най-добър мечкар, за най-красиви маски, за най-хубави кукерски костюми. За хореография отличието отиде в село Брежани, а за най- сполучлива съвременна интерпретация купата грабна групата на симитлийския квартал „Ораново” – за проблема с безводието в Перник.
Третото място за най-добре представили се гостуващи групи си поделиха НЧ „Ведрина – 1928 г.“- с. Лобош, и кукери при НЧ „Просвета-1928” - с. Чарган, второто място си заслужиха групите от село Климент и село Жабокрът, а с първа награда си тръгнаха кукерите на село Бачево и Трети квартал в Благоевград.
В категорията „Цялостно представяне на групи“ при местните групи трето място бе присъдено на Нова махала, Пич махала и село Полето, второ място е за кукерите от Брежани, младежите от Симитли и за село Черниче, а на първо място са сурвакарите на квартал „Ораново”, село Крупник и село Полена.
Специалната награда на кмета на община Симитли получиха кукерите от Долна Секирна и от Младежката група-Симитли. Симитлийската младежка група спечели и наградата на Министерството на културата.

Щастливеца – Пази, боже, сляпо да прогледа!
