Ще изнасяме по 300 тона шафранови луковици за Китай годишно

България ще бъде първата държава в света, която ще изнася шафранови луковици за Китай. Това обяви директорът на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа Васил Гелев, съобщава вестник Дума. Ако всички процедури приключат, още тази година можем да изнесем 20 тона, а от догодина се планира експорт на 300 тона шафранови луковици годишно, информира Гелев. Цената, на която в момента се продават шафрановите луковици в Китай, е около 2,5 евро за килограм. При износ на 300 тона годишно става въпрос за продукция за около 1 млн. евро.
Сделката за експорта на екзотичната подправка и суровина за козметиката е договорена при подписаното тристранно споразумение между центъра, ръководен от Гелев, Българската национална асоциация на производителите на шафран и биологични шафранови продукти и китайския концерн "Джъдзян Янтйен за земеделие, наука и технологии Ко ООД". По думите на Гелев най-известните български продукти в Китай са козметичните с маслодайна роза, виното и киселото мляко с марката "Момчиловци".
Центърът е разработил специални наръчници в помощ на предприемачите, които искат да стъпят на китайския пазар. Те се разпространяват безплатно. Първият е подробно упътване как става регистрацията на търговска марка или марка за услуга в Китай. Готов е и наръчник за електронна търговия. В него подробно са обяснени процесите на освобождаване от митница, данъците, данните, платформите, митническата проверка и логистиката, закупуването на продукти от Китай и т.н.
В печат е и помагало за внос на селскостопански и други стоки в Китай. От него става ясно, че освен преработените продукти от хранително-вкусовата промишленост за Китай могат да се изнасят само продукти, за които има разписани двустранни протоколи и чиито процедури са приключени. В момента са открити 31 процедури за внос в Китай на български агропродукти. Завършени са тези за царевица, люцерна, риба и рибни продукти, мляко и млечни продукти, комбинирани фуражи на растителна основа и фуражни добавки, белено слънчоглед, отпадъчни материали от производството на рафинирано масло и спирт.

И в Дупница притеснени заради мръсния въздух
