19 години никой не може да разплете междусъседски спор в Илинденци

Снимка: ИлинденПрес, архив
Снимка: ИлинденПрес, архив

Междусъседска разпра за незаконна сграда и заграбен чужд имот в село Илинденци е на път да влезе в рекордите на Гинес по своята продължителност. Дали заради безсилието, или нежеланието на институциите да си свършат работата, но споровете между Кръстьо Бялков и Тодор Диманков продължават вече 19 години. Проблемът е прозаичен – една селскостопанска постройка, изградена на границата между два имота, и една каменна стена, вдигната в съседски терен. На пръв прочит историята щеше да изглежда банална, ако не показваше по нагледен начин колко е трудно в нашата държава да защитиш собствеността и правата си, а оттам и закона.

Случаят датира още от времето на бившия кмет на община Струмяни – Валентин Чиликов. И започва по типичен за нашите географски ширини начин – Тодор Диманков вдига постройка на границата на имота на съседа си Кръстьо Бялков. При градежа леко навлиза в имота на комшията, без да има съгласие и разрешение за строителство на калкан. При строителството той блокира съществуваща от 1994 година отводнителна вада между всички съседни имоти. Диманков блокира съоръжението, защото му бие в стената и му прави поразии. Затова запълва вадата със земна маса, но по този начин нанася на съседния имот ерозия.

Ето така започва междусъседската разпра, която продължава вече 19 години. Следват жалби, скандали, заплахи, игра на нерви. Но институциите се оказват безсилни да решат проблема между фамилиите на Диманков и Бялков.

През май 2012 година е входирана първата жалба в Община Струмяни от родствениците на Кръстьо Бялков. Тя е подадена на 23 май и е резюлирана до заместник-кмета по строителството. До днес жалбоподателите нямат отговор.

„В жалбата ние описваме, че построената от Диманков постройка нарушава частната ни собственост, вдигнатата каменна стена отбива дъждовните води в нашия имот и нанася щети. Освен това има и навлизане в наш терен, което е установено след геодезическо заснемане и трасиране на двата имота от правоспособни специалисти“, разказват близки на Бялков.

От семейството на пострадалия Кръстьо признават, че Община Струмяни е търсила различни решения за справяне с междусъседската разпра. Преди години общината дори отпуска средства за изграждане на циментова вада, която обаче не успява да отведе дъждовните води от имота на Бялков.

 „От 2012 до 21 май 2019 година, когато внесохме поредната жалба, ние търпеливо чакахме, в името на добрите съседски отношения и в името на закона, да бъдат решени нещата, но това не се случи“, казва Вангел Цилев, родственик на засегнатия Кръстьо Бялков. Той призовава да се приложи законът и след като Тодор Диманков не желае да бъдат отвеждани водите от съседния имот, причинени от неговата каменна стена, то не остава нищо друго, освен да бъдат приложени разпоредбите на Закона за устройство на територията и да се премахне въпросния строеж.

Дали защото Тодор Диманков е баща на горския шеф в Сандански – Атанас Диманков, но институциите не декларират категорична воля да решат този проблем. Поне такова подозрение има семейството на засегнатия Кръстьо Бялков.

Разбира се, спорът между съседите не минава без скандали, разправии и заплахи. На 21 май 2019 година Бялков подава жалба в Районна прокуратура-Сандански за отправени заплахи от страна на комшията му. Прокуратурата установява, че Тодор Диманков е имал ловна пушка, която му е отнета, освен това разполага и със законно притежаван газов пистолет. Съставени са му предупредителни протоколи по закона за МВР да не се саморазправя със своя комшия.

След тази случка, притеснени от нестихващото напрежение между двамата съседи в Илинденци, кметът на община Струмяни свиква комисия да провери случая на място. Комисията установява спорната сграда, изисква документи за собственост и указва на двете фамилии да трасират парцелите от  независима геодезическа фирма в 14-дневен срок, която да установи границите на имотите и дали има нарушение.

Двете страни си наемат геодезист, който очертава границите на имотите. Но и при тази ситуация Община Струмяни не успява да установи има ли нарушение и навлизане в чужд имот, затова указва, отново за сметка на двете фамилии, да си направят извадка от действащия кадастрален план на село Илинденци за трасировъчен карнет на УПИ, парцел 316. Този път геодезическото проучване показва категорично, че има навлизане в чужд имот.

Оттук насетне предстои по-трудната задача пред Кръстьо Бялков – да докаже, че постройката на съседа е незаконна.

„Преди дни получихме документ от главния архитект на община Струмяни, който твърди откровени неистини. Първо казва, че не е от компетенциите на Община Струмяни да се произнесе относно навлизането в чужд имот, а това е от компетенциите на съответните съдилища. Второ, той твърди, че постройката е селскостопанска, а всъщност тя е жилищна, защото има баня, тоалетна, кухня и прочие. Не знам как така главният архитект я нарича стопанска постройка, но е записано, че стопанската постройка, изградена на странична регулационна линия между въпросните упита, е построена изцяло във УПИ 316, но е на регулационната линия, и е търпим строеж по смисъла на ЗУТ и затова не подлежи на премахване и събаряне“, казва Цилев.

Той е убеден, че за да бъде търпим един строеж, той трябва да е незаконен, да липсват всякакви строителни книжа и да е построен преди 1987 година. Това нещо става с подаване на декларация в Общината. Само че за същата сграда липсва удостоверение за търпимост.

Прави впечатление, че за изградения строеж, разположен върху стопанската постройка, представляващ масивна сграда със застроена площ от 40 кв. м е издадено удостоверение за търпимост номер 4 от 9 юли 2012 година, тоест два месеца след постъпване на жалбата.

„Стопанската постройка не е описана – тя масивна сграда ли е, или не е масивна сграда? Ако не е масивна, как би носила товара на масивна жилищна сграда върху нея? Има ли отстояние от тази сграда и съседните имоти? Защо главният архитект на общината не е заинтересован законът да бъде спазен? Все въпроси, които към момента остават без отговор, но които отговори със сигурност ще бъдат получени в съда. Защото близките на Кръстьо Бялков вече са внесли жалби в Областната администрация в Благоевград и в Административния съд.

„Това писмо е в абсолютен разрез с абсолютно всичко, установено от геодезистите, то е в разрез със ЗУТ, който би следвало да бъде спазван от всяка община, в разрез е с нормалните практики на местното самоуправление. Не обвинявам кмета на община Струмяни, защото той не е длъжен да познава в детайли всеки междусъседски спор, но главният архитект явно не е заинтересован законът да бъде спазен. Сградата на Диманкови дори не съществува в регулационния план на Илинденци и това нещо ще бъде доказано в съда“, убеден е Цилев.

На пръв поглед тази история е много банална. Но колкото и да е банална, тя всъщност е показателна колко безсилни могат да бъдат българските институции пред нещо толкова простичко – една незаконна постройка и навлизане в чужд имот. Ситуация, в която всеки може да попадне. Но не всеки може да излезе бързо, както е в този случай.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини