Учат наши лозари как да опазват продукцията си

Стартираха първите обучения на тема „Внедряване на добри практики на Европейския съюз“ в новия тренировъчен център на Сдружение „Просперитет и развитие за България“ в Благоевград. От вторник до днес смесена българо-гръцка група от експерти в лозарския бранш работи по проблемите със застрашените местни сортове лозя, световните подходи при запазването им, ролята на специалистите и местни администрации за постигане на резултати в тази област.
Инвестицията е по проект „SOS за застрашени традиционни сортове лози“ към Програмата Интерег VA Гърция-България и включва модерно обзавеждане и мултимедийно оборудване на три помещения, което ще предлага възможност за интерактивни лекции и тяхното излъчване в реално време в интернет пространството. Ще може да се следи за актуална информация на уебсайта по проекта - www.HYPERLINK "http://www.sosgrape.eu/"sosgrape.eu.
Водещ партньор е Изпълнителна агенция по лозата и виното, която работи заедно със Сдружение „Просперитет и развитие за България“, Изложбено-изследователски институт (Exhibition Research Institute), Гърция и Александровски технологично-образователен институт Солун-Дпт. на селскостопанска технология (Alexander Technological Educational Institute of Thessaloniki-Dpt. of Agricultural Technology), Гърция.
Обучението е своеобразна платформа за научно сътрудничество и партньорство между представителите на бранша, местни и национални институции и всички заинтересовани страни в трансграничния регион. По тази причина групата ще бъде съставена от равен брой гръцки и български участници: винопроизводители, НПО, местни и национални органи, местни, регионални и национални власти, представители на местните и националните медии.
В основата си инициативата цели да представи в България добри европейски и световни практики при опазване на застрашени местни сортове лози. Участниците в събитието имат възможността да работят, да обменят опит и знания, с които да помогнат за опазване на изчезващите сортове лозя.
Не по-малко полезни ще бъдат контактите с колеги от винепроизводството и лозарството, както и с институции на местно, регионално и национално ниво, осъществени по време на обучението. Това от своя страна може да доведе до бъдещи взаимоотношения и партньорства.
Проектът е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от национални фондове на страните в програма Interreg V-A "Гърция-България 2014-2020" http://www.greece-bulgaria.eu/.

Нови фолклорни произведения представят в Благоевград
