ПДИ връчва награди и антинагради за Деня на правото да знам

33 номинации се борят за четири награди и две антинагради за Международния ден на правото да знам.
Кои са най-активните граждани, използвали правото си на достъп до информация? Как журналистите ползват Закона за достъп до обществена информация за репортажи и разследвания? В кои институции практиките на откритост и прозрачност са най-развити?
Кои бяха най-затворените институции?
За седемнадесети път Програма Достъп до Информация (ПДИ) ще връчи годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Така ПДИ отбелязва 28 септември – Международния ден на правото да знам. Целта на ежегодните награди е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация, да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото. Не на последно място - да се посочат институциите, които нарушават правото на достъп до информация.
Тази година 33 номинирани се състезават в шест категории – четири награди „Златен ключ” и две антинагради – „Катинар” и „Вързан ключ”.
Номинациите и мотивите към тях може да се видят в секцията Номинации на страницата на кампанията: http://www.righttoknowday.net/nominations/2019/
Имената на победителите ще станат ясни на церемонията, която ще се проведе на 28 септември 2019 г., събота, от 12.00 часа в Литературен клуб „Перото“ в Национален дворец на културата, София.
Международният ден на правото да знам отбелязва създаването на Международната мрежа на застъпниците за свобода на информацията (www.foiadvocates.net) на 28 септември 2002 г. в София.

Колко е часа? Уникален часовник отмерва времето в Банско
