Какви носии са носили българките? Вижте в музея в Разлог

Националният исторически музей ще гостува със своята изложба „Претвореното сътворено” в Исторически музей-Разлог.
Тя ще бъде открита на 23 август от 11,00 часа и ще остане в градския музей до 21 ноември.
Идеята на авторите е да покажат богатството на багри и шевици, както и настроението, което носят традиционните женски носии от различните региони на България.
Един от акцентите в изложбата е така наречената саяна носия, която е наречена така заради горната дреха, наречена “сая”. Тази дреха е дълга до под коляното и е отворена по цялата дължина на предницата. Изработва се от памучни или вълнени тъкани платове, а престилката е задължителна и при нея преобладава червеният цвят със стилизирани флорални и геометрични орнаменти.
В изложбата могат да се видят и ежедневни, и официални носии, а също и носии за различни сезони.
Специално място в изложбата заема сокаеното забраждане на жените. Сокаят е всекидневен женски накит за глава, който се носел от третия ден на сватбата до края на живота. Металните части от сокаят - кръжило, пелешки и обици, са дарявани на жената от свекъра при посрещането й в новия дом.
Известни са три вида сокай - габровски, килифаревски и ловешки, като разликите между тях са във вида на шевиците и част от елементите по украсата. Учените предполагат, че този тип забраждане е свързан още с Второто българско царство и е свързан с болярските костюми във Византия и България.

Два пъти повече дърва закупиха домакинства в Югозападна България
