Какви носии са носили българките? Вижте в музея в Разлог

Снимка: Община Разлог
Снимка: Община Разлог

Националният исторически музей ще гостува със своята изложба „Претвореното сътворено” в Исторически музей-Разлог.

Тя ще бъде открита на 23 август от 11,00 часа и ще остане в градския музей до 21 ноември.

Идеята на авторите е да покажат богатството на багри и шевици, както и настроението, което носят традиционните женски носии от различните региони на България.

Един от акцентите в изложбата е така наречената саяна носия, която е наречена така заради горната дреха, наречена “сая”. Тази дреха е дълга до под коляното и е отворена по цялата дължина на предницата. Изработва се от памучни или вълнени тъкани платове, а престилката е задължителна и при нея преобладава червеният цвят със стилизирани флорални и геометрични орнаменти.

В изложбата могат да се видят и ежедневни, и официални носии, а също и носии за различни сезони.

Специално място в изложбата заема сокаеното забраждане на жените. Сокаят е всекидневен женски накит за глава, който се носел от третия ден на сватбата до края на живота. Металните части от сокаят - кръжило, пелешки и обици, са дарявани на жената от свекъра при посрещането й в новия дом.

Известни са три вида сокай - габровски, килифаревски и ловешки, като разликите между тях са във вида на шевиците и част от елементите по украсата. Учените предполагат, че този тип забраждане е свързан още с Второто българско царство и е свързан с болярските костюми във Византия и България.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини