Одобриха 24 проекта по европейска програма в Пиринско

Снимка: Община Благоевград, архив
Снимка: Община Благоевград, архив

24 нови предприемачески идеи с европейско финансиране стартират в Пиринския край. Проектите ще се изпълняват от нови фирми по процедура „Насърчаване на предприемачеството“ на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. в продължение на 18 месеца. Общата стойност на проектите е 5 725 254,14 лв., от които 4 572 939 са безвъзмездна финансова помощ за бенефициентите, съобщават от Областен информационен център-Благоевград.

16 от проектите ще се изпълняват на територията на областния център Благоевград, а останалите 8 ще бъдат реализирани в други населени места в Пиринско. Най-много от одобрените проекти – 9, ще развиват предприемачески идеи в сферата на издателската дейност и производството на филми, телевизионни предавания и всякаква по вид видеопродукция.

Разнообразни по дейност нови малки фирми ще развиват бизнес в Благоевград, като създаване и развитие на ново предприятие, насочено към производство на миещи, козметични и тоалетни продукти, разработването на web-портал с приложение в сферата на мениджмънта на човешките ресурси и пазара на труда, производството и монтирането на домофонни системи и устройства с GPS позициониране за туристическия бранш, създаване на софтуер за управление на проекти и дори създаване на базирна на изкуствен интелект платформа за дистанционна диагностика и лечение на дерматологични заболявания на домашни любимци. В благоевградското село Зелен дол пък ще бъде реализиран проект, насочен към производство и продажба на един изцяло иновативен продукт - система за сигурност и медицински грижи. В Благоевград и Гоце Делчев ще стартира производството на текстилни изделия - спално бельо, покривки и кърпи с машинна бродировка на фолклорни орнаменти и съвременни интерпретации на шевици, като предприемаческата идеята е насочена предимно към сектор "Туризъм".

Предприятие от град Симитли ще развива дейността си в сферата на обработката на електрически кабели и съоръжения, а новосъздадено дружество в град Разлог ще разработва софтуерна платформа за мобилни устройства. В село Баня ще стартира производството на дизайнерски изделия, съчетаващи дървени елементи, текстил и еко кожа, а в сатовчанското село Боголин трябва да заработи цех за производство на тъкани и плетени артикули, необходими в процеса на полагане на грижи и здравеопазването.

Всички одобрени проекти ще могат да ползват отпуснатите им по Оперативната програма средства за възнаграждения на наетите по проекта лица, за закупуване на необходимото им оборудване, софтуер, консумативи, за наем на работни помещения и други.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини